İngilizce dersinde öğrencilerin akademik başarı düzeyleri ile derse yönelik tutumlarını etkileyen faktörlerin incelenmesi
Investigation of factors affecting students' academic success levels and attitude towards the course in english course
- Tez No: 926796
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CENGİZ ASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitimin Felsefi, Sosyal ve Tarihi Temelleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu araştırmada ortaokul öğrencilerinin İngilizce dersine yönelik tutumlarını etkileyen demografik değişkenlerin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmada betimsel çalışma desenleri arasında yer alan tarama tipi araştırma modelinden yararlanılmıştır. Araştırmaya Ankara ilinde bulunan ortaokulların yedinci ve sekizinci sınıflarında öğrenim gören toplam 400 öğrenci katılmıştır. Veri toplama sürecinde kişisel bilgi formundan ve İlköğretim İngilizce Dersine Yönelik Tutum Ölçeğinden yararlanılmıştır. Elde edilen verilerin analiz sürecinde SPSS 25.0 programında Independent T Test ve One Way ANOVA analizleri kullanılmıştır. Araştırmanın sonunda öğrencilerin İngilizce dersine yönelik tutumlarının yüksek düzeyde olmadığı bulunmuştur. Öğrencilerin İngilizce dersine yönelik tutumlarının cinsiyet, anne eğitim düzeyi, baba eğitim düzeyi, genel not ortalaması ve İngilizce dersi not ortalamasına göre anlamlı farklılık gösterdiği tespit edilmiştir (p0.05).
Özet (Çeviri)
This study was aimed to examine the demographic variables that influence middle school students' attitudes toward English course. In the research, the survey type research model, which is among the descriptive study designs, was used. The study involved a total of 400 students from seventh and eighth grades at middle schools in Ankara. In the data collection process, a personal information form and the Primary School English Course Attitude Scale were made use of. During the analysis process of the data to be obtained, in the SPSS 25.0 program, Independent T Test and One Way ANOVA analyses were used. Overall, the results indicated that students did not have positive attitudes toward English, in particular. It was identified that their attitudes varied based on gender, parental levels of education, general GPA, and English course GPA (p0.05), which showed that grade level did not have an impact on student attitude toward English.