PISA 2003'de genel lise öğrencileri ve Kanuni Lisesi öğrencilerinin matematik başarısını etkileyen faktörlerin incelenmesi
Analysis of factors which effects the mathematics achievements in PISA 2003 high school students and Kanuni High School students
  1. Tez No: 265230
  2. Yazar: FATMA ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SELAHATTİN GELBAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Eğitimde Ölçme ve Değerlendirme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Birçok mesleğe temel oluşturmasıyla matematik eğitimi önem taşımaktadır. Bu önemle ana konusu matematik olan PISA 2003 bu çalışmada kullanılmıştır. PISA 2003'ün ana konusu matematik olunca uygulanan anket sorularında da öğrencilerin matematiğe karşı olan tutumlarını çok yönlü sorgulayan sorular dikkat çekmektedir. Bu nedenle de bu çalışmada PISA'nın uygulandığı ve büyük çoğunluğunu genel liselerin oluşturduğu verilerin analizi üzerinde yoğunlaşılmıştır. Türkiye'deki matematik eğitimindeki başarı durumu ile aynı öğrencilerin anketlerde matematiğe ilişkin tutumları arasındaki ilişkiler incelenmiştir. Ayrıca aynı anketin matematikle ilgili olan kısmı 2010 yılında Kanuni Lisesinde tekrar bir grup genel lise öğrencisine uygulanarak başarıları arasındaki ilişkiler tekrar incelenip 2003 deki PISA verileriyle karşılaştırılması yapılmıştır. Matematiğin eğitimdeki önemiyle ön plana çıkması süreç içerisinde aynı yaş grubu öğrencilerin matematik konusunda ne derecede değişim yaşadıklarıyla da önem kazanmıştır. Bu nedenle ana probleme yanıt bulmamızı amaçlayan yedi alt problem ve analiz sonuçları sunulmuştur.Alt problemler anketten özellikle matematikle ilgili sorulan sorular seçilerek oluşturmuştur. Soruları oluşturan değişken başlıkları ise; öğrencilerin sosyo-ekonomik ve kültürel göstergeleri, matematikteki motivasyonları, kendileriyle ilgili düşünceleri, matematikte özgüven ve kaygıları, öğrenme stratejileri, öğrenme ortamları tercihi ve sınıf ortamlarıdır. Değişkenler arasında korelasyonlara bakılmış ve aynı değişkenlerin matematik başarısını ne kadar yordadığı değişken sayısının birden fazla olmasından dolayı çoklu regresyon analizi kullanılarak bulunmuştur. Analiz sonuçlarından iki uygulama arasındaki geçen süre içerisinde değişen müfredatın etkilerini inceleme şansı doğmuştur.Genel olarak alt problemler sonucunda incelenen değişkenler her iki uygulama grubu için yakın sonuçlar vermesine rağmen matematik başarısını yordama oranının süreç içerisinde oldukça arttığı tespit edilmiştir. Bu durumunda süreç içerisinde değişen matematik müfredatının matematik başarısını tahmin etmede daha güçlü yordayıcı olmasını sağlama gibi etkisi olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Mathematical education which is basic levels for many vocations, is very important. With this importance, PISA 2003 which has the main topic of mathematics has been studied in this thesis. When the main topic is mathematics in PISA 2003, It is remarkable that there are multi-faced querier questions in the applied questionare. Therefore, this study is concentrated on PISA that is applied to being majority of high schools? data analysis. It is examined that the relationships between the attitudes of students towards the mathematics and educational achievements in mathematics of the same students in Turkey. Also a part of the survey which is related with mathmematics is again applied to a group of high school students in 2010. This high school? name is Kanuni Lisesi. At the end of this study, the comparison of mathematical achievements relationships are examined again between PISA 2003 and this application group in 2010. The importance of education in Mathematics in the period which also have an importance on the same age group students? exchange in mathematics. Therefore, seven sub-problems and results of analysis are presented to find the answer of the main problem.Sub-problems are created by selecting questions which are related especially with mathematics from the asked questions. Headings of variables that form to the questions; Students? socio-economic and cultural indicators, motivation in mathematics, concerns related to themselves, self-confidence and anxiety in mathematics, learning strategies, learning environments, and preference of class environments. In this study, due to number of variables are more than one, multiple regression analysis is used to find out how much do these variables predict the maths achivements. And corelations of each variables are searched. With the results of this analysis, we have a chance to riview the effect of changing curriculum between two applicatin within passing time.In general although disscusing variable on consequence of sub-problems give closer results in both groups, ratio of predicting mathematical achivements confirm that it is quite increased. So all of them get this result; changing in mathematical curriculum have more powerful affects to predicting mathematical achivements in this time period