Mikail Müşfik ve Sabahattin Ali şiirlerinin muhteva açısından karşılaştırılması
Comparison of Mikail Müşfik and Sabahattin Ali poems in terms of content
  1. Tez No: 627987
  2. Yazar: OĞUZHAN YILDIRIM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ENVER KAPAĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Karşılaştırmalı Edebiyat, Türk Dili ve Edebiyatı, Comparative Literature, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
XIX. yüzyıl başları, Türkî devletler adına bir çağın başlangıç noktasıdır. Bu dönemde gerek Azerbaycan'da gerek Türkiye'de yaşanan siyasî ve edebî cereyanlar sadece tarih kitabına değil edebî eserlere de yansır. Dönemin baskılarına ve yaşanmışlıklarına rastlayabileceğimiz Sabahattin Ali'nin ve Mikail Müşfik'in şiirlerinde yaşadıkları dönemin yansımalarını ve etkilerini görmek mümkündür. Dönemin olaylarını halka aktarmada bir araç olarak görülen aydınlar, bunu şiirlerinde başarıyla işlerler. Bu iki şair, topluma zarar veren dikta yönetiminin baskılarını, kişinin şahsi talep ve karamsarlıklarını, doğa ile yaşadıkları muhasebeleri, vatan ve millet adına yapılan mücadeleleri ve aşkı, dönemin insanının üzerinden tasvir ederek şiirlerinde yoğururlar. Bu durum aynı zamanda şiirlerin ete kemiğe büründüğünün kanıtıdır. Dönemin insanına şiirlerinde yer veren şairler, insanların şiirlerde kendilerini bulmalarını amaçlamışlardır. Sabahattin Ali'nin ve Mikail Müşfik'in şiirlerinde yer verdikleri belli başlı temaları incelemek maksadıyla hazırlanan bu çalışmada temalar, şairlerin şiirlerinde yoğun olarak işledikleri içerikler temel alınarak hazırlanmıştır. Daha çok dönemin koşullarından etkilenerek şiirlerine kaynak seçen şairler, bunun yanı sıra şahsî duygular neticesinde ortaya çıkan muhtevalara da yer vermişlerdir. Bu temalar, şairlerin edebî kişilikleri ve yaşadıkları dönemin etkileri göz önünde bulundurularak ayrı ayrı incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
XIX. The beginning of the century is the starting point of an era in the name of the Turkic states. This is important both in Turkey and in writing should reflect Azeraycan. It is possible to see the reflections and effects of the period on the pressures and experiences of Sabahattin Ali and Mikail Müşfik in their poems. The intellectuals, who were seen as a tool to convey the events of the period to the public, successfully process it in their poems. These two poets knead the pressures of the dictatorship that harms the society, their personal demands and pessimism, their accounts with nature, their struggles and love in the name of the country and the nation, and knead in their poems. This is also proof that poems are covered in flesh. Poets, which included the people of the period in their poems, aimed to find people in poems. In this study, which was prepared to examine the major themes in Sabahattin Ali's and Mikail Müşfik's poems, the themes were prepared based on the content that poets intensely process in their poems. The poets, who were mostly influenced by the conditions of the era and chose sources for their poetry, also included the content that emerged as a result of their personal feelings. These themes were examined separately, taking into account the literary personalities of the poets and the effects of the period they lived.