Tip 2 diabetes mellituslu hastalarda fiziksel aktivite ve hastalık regülasyonu ilişkisinin değerlendirilmesi
  1. Tez No: 628032
  2. Yazar: RAŞİDE BOSTANCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Fatih Sultan Mehmet Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
AMAÇ: Diabetes mellitus kronik, ciddi komplikasyonlarla seyreden, erişkin morbidite ve mortalitesinin günümüzde önde gelen sebeplerinden birisidir. Diyabet tedavisinde beslenme, ilaç tedavisi ve egzersiz(fiziksel aktivite) ayrılmaz üçlüdür.Egzersiz en az beslenme ve ilaç tedavisi kadar önemlidir. Bu çalışmanın amacı Tip 2 DM li hastalarda fiziksel aktivite düzeyi ile hastalık regülasyonu arasındaki ilişkiyi saptamaktır. GEREÇ VE YÖNTEM: Çalışmamıza Fatih Sultan Mehmet Eğitim ve Araştırma Hastanesi Genel Dahiliye ve Diyabet polikliniklerine Eylül 2019-Kasım 2019 tarihleri arasında başvuran Tip 2 DM tanılı en az 1 yıldır diyabet tedavisi alan,30-65 yaş aralığında, çalışmaya katılmaya onam veren 141 hasta dahil edildi.Çalışmaya katılan hastaların fiziksel aktivite düzeyi ile hastalık regülasyonu arasındaki ilişki araştırıldı. Çalışmaya dahil edilen hastalara yaş, cinsiyet, medeni durum,eğitim durumu, komorbiditeler, hastalık süresi, kullandığı antidiyabetik ilaç bilgilerini sorgulayan, fiziksel aktivite düzeyini ölçen Birinci Basamak için Fiziksel Aktivite anketini içeren ve poliklinikte boy,kilo,bel-kalça oranı ölçülerek BMI hesaplandığı bir anket formu uygulandı.
Özet (Çeviri)
AIM:Diabetes mellitus is one of the leading causes of adult morbidity and mortality, with chronic, severe complications. In diabetes treatment, nutrition, drug therapy and exercise (physical activity) are inseparable. Exercise is at least as important as nutrition and drug therapy. The aim of this study is to determine the relationship between physical activity level and disease regulation in patients with Type 2 DM. METHOD: In our study, 141 patients between the ages of 30-65 who have been receiving diabetes treatment for at least 1 year, diagnosed with Type 2 DM, who applied to Fatih Sultan Mehmet Hospital Internal Medicine and Diabetes policlinics between September 2019 and November 2019, were included in the study. The relationship between patients' physical activity level and disease regulation was investigated. A BMI is calculated by measuring the physical activity level for primary care patients who question age, gender, marital status, educational status, comorbidities, duration of disease, antidiabetic medication used, and measure the level of physical activity, by measuring the height, weight, waist-hip ratio in the outpatient clinic. a questionnaire was applied. Metabolic variable findings were obtained from laboratory results in patients' current applications. RESULTS: When 141 patients who participated in our study were divided into activity groups according to work and weekly activity, 17% were inactive 41% were moderately inactive 31.2% were moderately active 10.6% were in the active group.