Dijital oyun bağımlılığı ve sosyal medya kullanımı: Lise öğrencileri üzerine bir alan araştırması
Digital game addiction and social media usage: A field survey on high school students
- Tez No: 628040
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMRE VADİ BALCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uşak Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Bilgisayar ve internetin yaygınlaşmasına bağlı olarak her geçen gün daha da önemli hale gelen dijital oyun bağımlılığı özellikle çocuk ve ergenler üzerinde ciddi sorunlara yol açmaktadır. Bununla birlikte dijital oyun bağımlılığına yönelik çalışmaların istenilen düzeyde olmadığı gerçeğinden hareketle bu araştırmada lise öğrencilerinde dijital oyun bağımlılığını etkileyen faktörlerin incelenmesi amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda Uşak ilinde faaliyet göstermekte olan dört adet lisede öğrenim görmekte olan 479 öğrenci çalışmaya dâhil edilmiştir. Nicel araştırma modeline göre tasarlanan çalışmada ilişkisel tarama yönteminden faydalanılmıştır. Çalışmadan elde edilen verilerin analizi neticesinde erkek öğrencilerin“dijital oyun oynamaya yönelik aşırı odaklanma ve çatışma”,“oyun süresinde tolerans gelişimi ve Oyuna Yüklenen Değer”ve“bireysel ve sosyal görevlerin/ödevlerin ertelenmesi”düzeylerinin ve aynı zamanda dijital oyun bağımlılığı düzeylerinin kız öğrencilerden anlamlı şekilde daha yüksek olduğu görülmüştür (p005). Kanyon Koleji öğrencilerinin dijital oyun bağımlılığı düzeylerinin Anadolu Lisesi öğrencilerinden anlamlı şekilde yüksek olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Digital game addiction, which is becoming more and more important due to the widespread use of computers and internet, causes serious problems especially for children and adolescents. On the other hand, in this study, it is aimed to investigate the factors affecting digital game addiction in high school students considering the fact that the studies on digital game addiction are not at the desired level. For this purpose, 479 students studying at four high schools in Uşak were included in the study. Relational screening method was used in the study which was designed according to quantitative research model. As a result of the analysis of the data obtained from the study, male students' levels of excessive focus and conflict over digital game“, tolerance development of tolerance in game time and the value added to the game”and postponement of individual and social tasks/assignments" and At the same time, digital game addiction levels were significantly higher than female students (p 005). It was determined that the digital game addiction levels of Kanyon College students were significantly higher than those of Anatolian High School students.