Cibuti'deki yenilenebilir enerji kaynaklarından güneş, jeotermal ve rüzgâr enerji potansiyelinin araştırılması
Investigation on potentiel renewable energy sources, sun, geotermal and wind energy in djibouti
  1. Tez No: 628041
  2. Yazar: ZAKARIA HASSAN YOUSSOUF
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ VEDAT ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Genel olarak, fosil yakıtların öngörülebilir tükenmesi, küresel ısınmaya karşı mücadele gerekliliği, çevrenin korunmasına yönelik farkındalık ve son olarak enerji politikalarındaki sürdürülebilir kalkınmanın dikkate alınması, yenilenebilir enerjileri gezegenimizin geleceği. Ancak şu anda yıllık % 3,5'lik bir ekonomik büyümeyi bilen Cibuti Cumhuriyeti için, ekonomik büyümesini sağlamak ve para birimlerinden tasarruf sağlamak için yenilenebilir enerjilerdeki potansiyelini kullanmak neredeyse hayati önem taşıyor. Ne yazık ki, ülke enerjinin bol olduğu ancak elektriğin nadir olduğu Sahra altı Afrika ülkelerinin aynı enerji durumunu biliyor! Gerçekten de, ülkenin mevcut enerji dengesi güçlü bir şekilde abartılıdır. Nüfusun enerji ihtiyacının % 97'si (çoğunlukla % 85'in üzerinde kentsel) petrol üretimi ithalatıyla karşılanmaktadır ve Cibuti hanelerinin% 90'ı gazyağıyı yerli yakıt olarak kullanmaktadır. Elektrik şebekesinin kapsama oranı çok düşüktür, yaklaşık % 30'dur. Elektrik üretiminin sadece % 0,2'si (toplam kapasite 130 MW kurulu iken) benzersiz bir yenilenebilir kaynaktan yapılmaktadır enerji (fotovoltaik güneş enerjisi). Bununla birlikte, Cibuti doğasında barındırdığı yenilenebilir enerji kaynaklarıyla büyük bir potansiyele sahiptir. Fotovoltaik güneş enerjisi (PV) seviyesinde, elde edilen güneş enerjisi potansiyelinin 20 000 MWh olduğu tahmin edilmektedir. Rüzgâr enerjisi seviyesinde, potansiyel tahmin şu anda 8 MWh'tır ve ülkede büyük ya da küçük rüzgâr türbinleri kullanılamamaktadır. Jeotermal enerji seviyesinde, potansiyelin teknik olarak 350-650 MWh arasında olduğu tahmin edilmektedir.
Özet (Çeviri)
Generally, the predictable exhaustion of the fossil fuels, the necessity of fighting against the global warming, the awareness for the protection of the environment and finally the consideration of the sustainable development in energy policies put the renewable energies in the heart of a strategic stake for the future of our planet. But for the Republic of Djibouti which currently knows an annual economic growth of 3,5 %, it is almost vital to exploit its potential in renewable energies to ensure its economic growth and to realize savings of currencies. Unfortunately, the country knows the same energy situation of the countries of sub-Saharan Africa where the energy is plentiful but the electricity is rare! Indeed, the current energy balance of the country is strongly overdrawn. The 97 % of the energy needs of the population (mainly urban in more than 85 %) are satisfied by the imports of oil productions and 90 % of the Djiboutians households use the kerosene as domestic fuel. The cover rate for the electricity network is very low, about 30 %. Only 0,2 % of the electric production (with a total capacity installed of 130 MW) is made from a unique source of renewable energy ( the photovoltaic solar energy). Nevertheless, Djibouti has a great potential for its renewable energy resources. Obtained solar energy potential at photovoltaic solar energy (PV) level is estimated to be 20 000 MWh. At wind energy level, potential estimation is currently 8 MWh and small or big wind turbine cannot be used in the country. At geothermal energy level, the potential technically is estimated to be between 350-650 MWh.