Analysis of the digital game addiction of high school students in terms of the relationship between loneliness and internet parenting styles, and investigation of digital game addiction according to various demographics
Lise öğrencilerinin dijital oyun bağımlılığının yalnızlık ve internet aile stilleri arasındaki ilişkisi ve dijital oyun bağımlılığının çeşitli demografikler açısından incelenmesi
- Tez No: 701779
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YAVUZ SAMUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Science and Technology, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
İnternet ve akıllı telefonlar sayesinde dijital oyun uygulamalarının yaygınlaşmasıyla birlikte insanların dijital oyunlara erişimi kolaylaşmıştır. Bu araştırmanın birincil amacı, oyun bağımlılığı ile yalnızlık ve internet ebeveynlik stilleri gibi diğer faktörler ve demografik sorular arasında bir ilişki olup olmadığını görmektir. Örneklem, 2020-2021 eğitim öğretim yılındaki Türk lise öğrencilerinden (N=753) oluşmaktadır. Bu öğrencilerin 461'i (%61,2) kız, 292'si (%38,8) erkektir. Veri toplamak için demografik sorulardan oluşan bir anket, Dijital Oyun Bağımlılığı Ölçeği, UCLA Yalnızlık Ölçeği ve İnternet Ebeveynlik Stilleri ölçeği kullanılmıştır. Araştırma sonucunda öğrencilerin dijital oyun bağımlılığı ve yalnızlığı düşük bulunmuştur. Dijital oyun bağımlılığı ile yalnızlık arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki vardır. Ayrıca katılımcıların dijital oyun bağımlılıkları cinsiyet, sınıf ve ankette yer alan diğer demografik sorulara göre farklılık göstermektedir. Cinsiyet, sınıf düzeyi, okul türü, anne öğrenim durumu, kardeş sayısı, oyun oynama süresi, sosyal medyada geçirilen süre, günlük ekran süresi, pandemi öncesi günlük ekran süresi, internet kullanım amacı dijital oyun bağımlılığı üzerinde etkili olurken; babanın eğitim düzeyi ve gelir düzeyinin buna etkisi yoktur. Öğrencilerin yalnızlık algıları ile günlük sosyal medya kullanımları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki yoktur. İhmalkâr ebeveynlik stiline sahip öğrencilerin dijital oyun bağımlılığı puanları diğerlerine göre daha yüksektir.
Özet (Çeviri)
With the proliferation of digital game applications thanks to the internet and smartphones, it has become easier for people to access digital games. The primary goal of this research is to see if there's a relationship between game addiction and other factors like loneliness and internet parenting styles, as well as demographic questions. The sample consists of Turkish high school students (N=753) in the 2020-2021 academic year. Of these students, 461 (61.2%) of the participants are female and 292 (38.8%) are male. A survey of demographic questions, Digital Game Addiction Scale, UCLA Loneliness scale, and Internet Parenting Styles scale were used to collect data. As a result of the research, the digital game addiction and loneliness of the students were found to be low. There is a statistically significant relationship between digital game addiction and loneliness. Additionally, digital game addictions of participants vary according to gender, grade, and other demographic questions addressed in the survey. While gender, grade level, school type, mother's educational degree, number of siblings, duration of play, time spent on social media, daily screen time, daily screen time before pandemic, purpose of internet use have effects on digital game addiction; father's education level and income level have no effect on it. There is no statistically significant relationship between students' perception of loneliness and daily social media use. The digital game addiction scores of the students with neglectful parenting style are higher than the others.