Aykut Ertuğrul'un hikayelerinin incelenmesi
The analysis of Aykut Ertuğrul's stories
- Tez No: 628043
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ PULAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uşak Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 638
Özet
Günümüz hikâyesinde geniş anlamda hem modernizmin etkisini hem de geleneksel tahkiyenin izlerini görmek mümkündür. Hikâyenin yeni ve farklı bakış açılarla yazılma çabaları ve değişen kültürel-sosyolojik unsurlar içinde yoğrulan insanımızın yaşantılarının hikâye türü içinde daha zengin ele alınabilmesi Aykut Ertuğrul'un hikâyelerini etkilemiştir. Aykut Ertuğrul geleneksel motifler üzerine dini, toplumsal ve kültürel olguları işleyerek hikâyeye yeni bakış açıları ve yeni anlatım biçimleri kazandırmıştır. Onun hikâyelerinde sürükleyici bir kurgusal yapı vardır. Okurun hikâyeyle hemhâl olmasında hikâyelerdeki güncele ait pek çok izlerin etkisi büyüktür. Özellikle kültürel değişimlerin sancılarının ve sonuçlarının birey ve toplum üzerindeki etkilerinin yoğun bir şekilde hikâyelerde işlenmesi dikkat çekicidir. Yazar, hikâyelerinde toplumu yansıtırken sanatının gereği söylevci ve didaktik bir üslûba yönelmeden, sezdirerek ve okuyucunun hayal ve idrak kabiliyetini geliştirmeye çalışarak yazmıştır. Ayrıca Aykut Ertuğrul'un hikâyelerinde bir çok kitaba, sanatçıya, fikir ve görüşe çeşitli yönlerden atıflar görürüz. Bu sebeple onun hikâyelerinin zengin ve farklı okumalara müsait olduğunu söyleyebiliriz. Bu tez günümüz hikâyecilerinden Aykut Ertuğrul'un ve onun hikâyelerinin edebiyat dünyasına tanıtılması amacıyla yazılmıştır. Tezin kapsamında Aykut Ertuğrul'un hayatına değinilmiş ve Keyfekader Kahvesi, Mümkün Öykülerin En İyisi, Başlangıçların Sonsuz Mutluluğu ve İki Dünyanın Ustası adlı dört hikaye kitabı incelenmiştir. Hikaye incelemede Nurullah Çetin'in Türk Hikâyesi Tahlilleri'nde kullandığı yöntemi kullandık. Aykut Ertuğrul kitaplarının her birinde ayrı ayrı tematik bir bütünlüğe rastlanmamakla beraber Mümkün Öykülerin En İyisi adlı kitabının ilk bölümünde toplumsal konulara yer verdiği gördük. Genel olarak Aykut Ertuğrul'un hikayeleri modernizme karşı duruşuyla, geleneksel olanı bu zamana taşımasıyla dikkat çekicidir. Aykut Ertuğrul hikayeciliği, bugünün insanının ihtiyaçlarını gözeterek geleneksel olanı işlemesi açısından önemlidir. Ayrıca Aykut Ertuğrul, çağdaşı insanı tanıyarak onun arzularına göre fantastik ögeleride hikayesine katabilmiştir. Bu teze destek olarak Aykut Ertuğrul ile bir söyleşi yapılmıştır. Çalışmaya gerekli kaynaklar elde edinilerek başlanmış, güncel yayınlar takip edilmiştir. Hikâyelerin incelenişi Aykut Ertuğrul'un hikâye üzerindeki düşünceleri ışığında yapılmıştır. Elde edilen bilgiler süzgeçten geçirildikten sonra bu çalışma elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In nowadays story it is possible to see the effect of modernism as also the traces of traditional narrative in the broadest sense . The stories of Aykut Ertuğrul have been affected by the cultural-sociological changement factor and the efforts of people to write with a new side of view. Aykut Ertuğrul has gaved to stories a new way of narration and a new side of view by the relegious, social,cultural treatment of traditional motifs.There is an impressive fictional structure in his stories. The fact of having the same state between the reader and the story has a big effect on the current story especially the impact on the person and the society is intensly remarkable in the development of the stories as a result of the cultural changement.The writer has reflected his stories to the society without a mannerism of discourse neither didactism as it should be although he has written by trying to improve the reader's imagination and pereception capability.Besides that we can see in Aykut Ertuğrul's stories many references of diffrent thought,opinions,books and artist . These are the reasons wich makes his stories rich and suitable for different readers . This thesis is written with the purpose of introducing Aykut Ertuğrul an author of our nowadays and his stories to the world of literature . Aykut Ertuğrul's life has been mentioned in the scope of this thesis also his book which has four stories with the name « the coffe of keyfekader, the best possible tale ,the beginning of endless happiness ,the master of the two worlds » has been examined. In the examination of the story we have used Nurullah çetin's method who used it in the examination of « the assays of turkish story ». In each book of Aykut Ertuğrul we have encountered a thematic integrity also in the book with the name « the best possible tale »'s first chapter we have seen tha has talked about society's subjects . Generally the stories of Aykut Ertuğrul is remarkable for its stance against modernism and for carrying the traditional one to our nowadays . Aykut Ertuğrul's story writing is important for processing the traditional one considering today's people need. Besides that Aykut Ertuğrul could add the fantastic elements in his stories depending on the modern person's desire. As a support for this thesis , Aykut Ertuğrul has been interviwed. This work has been started after having the necessary resources, current publications have been followed. The examination of the story has been done under the views and thoughts of Aykut Ertuğrul . This work has been obtained after extracting elements that have no use .