Oyuncunun performans sürecinde konsantrasyon sorunu
Concentration problem in the actor's performance process
  1. Tez No: 628061
  2. Yazar: ÖZGÜR AYGÜN
  3. Danışmanlar: PROF. ALEV MERAL TOKGÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tiyatro Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Tiyatro Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu tez çalışması kapsamında oyuncunun performans sürecindeki konsantrasyon sorunları incelenmiştir. Oyuncuyu etkileyen, bu tez kapsamında nesnel olarak kabul edilen faktörlerin (Seyirci- Mekân- Yönetmen- Metin) oyuncunun konsantrasyonuna etkisi üzerinde özellikle durulmuştur. Gelişen dünyada, teknoloji bağımlılığı öncelikle toplumu; bunun sonucunda ise insanların algısını değiştirmiştir. Bununla birlikte tiyatronun gelişmesi sonucunda yeni anlayışların ortaya çıkması, oyuncunun performans sürecinde var oluşunu zorlaştırmaktadır. Dikkati çok çabuk dağılan, kolay sıkılabilen, tüketim yanlısı bireylerden oluşan toplum da, tiyatro sanatının içinde varlığını bulma çabası içindedir. Yalnızca sahnede değil, hayata konsantre olmanın zorlaştığı günümüz dünyasında gerçek anlamda var olmak imkânsızlaşmaktadır. Bu noktada var olan oyunculuk yöntemlerinin konsantrasyonu ele alış biçimleri tartışılmış ve tezin sonunda farklı profillerde oyuncularla mülakatlar yapılarak görüşlerine yer verilmiştir. Böylece konsantrasyon problemlerine somut öneriler getirilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Within the scope of this thesis, concentration problems those actor has during the performance are reviewed. The objective factors those have an effect on his/her concentration (Audience – Stage – Director – Text) are worked through specifically. In our growing world, the society has been changed by technology addiction and thus people's perception has changed. Besides, new concepts made actor's presence during the performance difficult those are emerged as a result of growing theatre. The society that consist of distracted, easily bored and consumeristic individuals has an effort to find its presence also for theatre. It's getting harder to concentrate not only on the stage but also in the life. So, it is made impossible to presence in real terms. Within the context of this difficulties, approaching to concentration of existing acting methods are discussed and there are some opinions at the end of this thesis those come from interviews with actors who have different personas. Thereby this thesis is tried to given tangible suggestion about concentration problems.