İşten ayrılma niyetinin bireysel ve örgütsel öncüllerinin değerlendirilmesine yönelik bir bütünleşik model tasarımı
An integrated model design for evaluating the individual and organizational antecedents of turnover intention
- Tez No: 628060
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MERAL ELÇİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gebze Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
İşten ayrılma niyeti nitelikli örgütler başta olmak üzere, tüm örgütler için olumsuz bir faktördür. Yatırım yapılan ekipten ayrılan çalışanlar, örgüt için sermaye kaybı anlamına gelir. Çalışmamızın amacı, işten ayrılma niyetinin örgütsel ve bireysel öncüllerini keşfetmektir. Bu araştırma, daha önce denenmiş olan öncülleri ve olası öncülleri bütünleşik bir model kapsamında değerlendirecektir. Bütünleşik model elde edilen sonuçlara göre şekillenecek ve işten ayrılma niyetini etkileyen değişkenler bir bütünleşik model çerçevesinde ortaya konulacaktır.
Özet (Çeviri)
Turnover intention is a negative factor for mainly the qualified organizations together with all the organizations. The employees who abandon a team which is the subject of investments, mean a loss of capital for the organization. The aim of our study is discovering the organizational an individual antecedents of turnover intention. This research will be evaluating the determined and possible antecedents in the content of an integrated model. The integrated model will be shaped according to the gained results and the constructs affecting the turnover intention will be revealed in the frame of an integrated model.