Exchange rate volatility and stock returns: a case of China and Turkey
Döviz kuru oynaklığı ve borsa getirileri: Çin ve Türkiye örneği
  1. Tez No: 628081
  2. Yazar: TAO WANG
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZLEM SAYILIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Finans Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışmada Çin ve Türkiye'de, 1990'dan 2016'ya kadar, hisse senedi getirileri ile döviz kuru oynaklığı arasındaki ilişki analiz edilmiştir. Döviz kuru oynaklığının hesaplanmasında GARCH(1,1) modeli uygulanmıştır. Serilerin durağanlığının test edilmesi için ADF birim kök testi kullanılmıştır. .Daha sonra EKK Regresyon yöntemi ve Granger Nedensellik yöntemi ile döviz kuru oynaklığı ve hisse senedi getirileri ilişkisi modellenmiştir. EKK Regresyon sonuçları, Çin 'de ya da Türkiye'de döviz kuru oynaklığının hisse senedi getirileri üzerindeki etkisine dair kanıt sunmamaktadır. Öte yandan, EKK Regresyon sonuçları GSMH'nın Türkiye ve Çin'de hisse senedi getirileri üzerinde anlamlı ve pozitif bir etkiye sahip olduğunu göstermektedir. Granger nedensellik bulguları doğrultusunda, Türkiye'de döviz kuru oynaklığından hisse senedi getirilerine doğru nedenselliğe ilişkin kanıt bulunmuştur. Ayrıca, Türkiye'de GSMH'dan hisse senedi getirilerine doğru Granger nedensellik olduğu bulunmuştur. Çin'de ise, hisse senedi getirilerinden GSMH'a doğru Granger nedensellik tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study analyzes the relationship between stock returns and exchange rate volatility in China and Turkey from 1990 to 2016. GARCH(1,1) model is employed to estimate the volatility of exchange rate. ADF unit root test is used to test for stationarity of the series. Then, relation between exchange rate volatility and stock returns is modelled with OLS Regression and Granger Causality methods. The OLS Regression results show no evidence of an impact of exchange rate volatility on stock returns in China or Turkey. On the other hand, OLS Regression results exhibit that GDP has a significant and positive impact on stock returns in Turkey and China. Regarding Granger causality findings, there is evidence of causality from exchange rate volatility to stock returns in Turkey. Moreover, Granger causality from GDP to stock returns in Turkey is found. In China, the Granger causality runs from stock returns to GDP.