Term bebeklerde sezaryan ve vajinal doğumun yenidoğan işitme testine etkisi
The effects of caesarean secti̇on and vagi̇nal deli̇very on the newborn heari̇ng test i̇n term babi̇es
  1. Tez No: 628092
  2. Yazar: NESLİHAN KOBANER CANKÖY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SÜLEYMAN SALMAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Gaziosmanpaşa Taksim Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
Amaç: Yenidoğan işitme tarama test sonuçlarını etkileyebilecek değişkenlerin değerlendirilmesi, yanlış pozitif test sonuçların azaltılması için önemli yer tutmaktadır.Biz bu çalışmada daha önce yapılan çalışmalardan farklı olarak, hem doğum şekli hem anestezi türüne göre işitme tarama yanlış pozitif test sonuçlarının nasıl etkilendiğini inceledik. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma İstanbul Sağlık Bilimleri Üniversitesi Gaziosmanpaşa Taksim ve Eğitim Araştırma Hastanesinde Ocak 2019 – Ocak 2020 tarihleri arasında gerçekleştirilmiş olup çaşılmaya 37 hafta üzeri 2017-2019 yılları arasında doğmuş sağlıklı term bebeklerde olmak üzere1350 gebe dahil edildi. TC Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü Ulusal İşitme Tarama Programı (https://isitmetarama.saglik.gov.tr/) göre doğum yapılan hastaneden yapılan otoakustik emisyon (OAE) testlerinin sonucları kayıt edildi.Ayrıca ilk OAE testinden kalan ve sonrasında yapılan kontrol OAE testinden geçenler (yanlış-pozitif) sonuçlara odyometri kayıt sisteminden ulaşılmıştır.Çalışmaya dahil edilen yenidoğanların doğum ağırlığı, doğum haftası, cinsiyet, APGAR 1/5 skorları, sezaryen sırasında uygulanan anestezi türü ve maternal yaş hastane veritabanından kaydedilmiştir. Verilerin analizi SPSS 11.5 Windows sürümünde yapılmıştır.İstatiksel anlamlılık düzeyi 0.05 olarak alınmıştır. Bulgular: Normal vajinal doğum yapan gebe sayısı 579(%57.5),Sezeryan ile doğum yapan gebe sayısı 428(%42.5) idi. Gruplar arasında maternal yaş, doğum haftası, doğum ağırlığı, boyu ve APGAR 1/5 skorları karşılaştırıldığında istatistiksel olarak anlamlı fark izlenmedi.
Özet (Çeviri)
Objective: Evaluation of variables that may affect newborn hearing screening test results has an important place in reducing false positive test results. In this study, unlike previous studies, we examined how hearing screening false positive test results were affected by both type of delivery and type of anesthesia. Material and Method: This study was carried out at Istanbul Health Sciences University Gaziosmanpaşa Taksim and Education Research Hospital between ……… and 1350 pregnant women were included in the study, including healthy term babies born between 2017 and 2019 over 37 weeks. According to the National Hearing Screening Program (https://isitmetarama.saglik.gov.tr/) of the General Directorate of Public Health of the Ministry of Health of the Republic of Turkey, the results of autoacoustic emission (OAE) tests from the hospital delivered were recorded. In addition, the results of the first OAE test and those passed after the control OAE test (false-positive) were obtained from the audiometry recording system. The birth weight, birth week, gender, APGAR 1/5 scores, type of anesthesia applied during cesarean and maternal age of the newborns included in the study were recorded from the hospital database. The analysis of the data was done in SPSS 11.5 Windows version. Statistical significance level was taken as 0.05. Results: The number of pregnant women giving normal vaginal delivery was 579 (57.5%), and the number of pregnant women giving birth with Caesarean was 428 (42.5%). When the maternal age, birth week, birth weight, height and APGAR 1/5 scores were compared between the groups, no statistically significant difference was observed.