Privatization in Turkey: The case of Teletaş
Türkiye'de özelleştirme: Teletaş örneği
  1. Tez No: 62813
  2. Yazar: PINAR GÜNGÖR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAKUP KEPENEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
öz TÜRKİYE'DE ÖZELLEŞTİRME: TELETAŞ ÖKNE?Î Güngör, Pınar Yüksek Lisans Tezi, Ekonomi Bölümü Tez Yöneticisi : Prof.Dr. Yakup Kepenek Ocak 1997, 47 sayfa Bu tezin amacı, Türkiye'de yapılan özelleştirme çalışmaları ile ilgili bilgi vermek ve özel bir örnek olan Teletaş'ı incelemektir. Birinci bölümde, özelleştirme ile ilgili genel bilgi verilmektedir. İkinci bölümde, Türkiye'deki kamu sektörünün tarihi ve şimdiye kadar yapılan özelleştirme uygulamaları analiz edilmiştir. Ve, son bölümde, Türkiye'de telekomünükasyon sektöründeki özelleştirme örneklerinden bahsedilmiş ve Teletaş örneği detaylı olarak incelenmiştir. Anahtar Kelime : özelleştirme IV
Özet (Çeviri)
ABSTRACT PRIVATIZATION IN TURKEY: THE CASE OF TELETAŞ Güngör, Pınar M.S., Department of Economics Supervisor : Prof.Dr. Yakup Kepenek January 1997, 47 pages The objective of this thesis is to give information about the privatization studies done in Turkey and to examine the special case of Teletaş. In the first part, a general information about privatization is given. In the second part, the history of public sector in Turkey and the privatization implementations done up-to-now is analyzed. And, in the last part, privatization examples in the telecommunications sector in Turkey is mentioned and Teletaş case is examined in detail. Keyword : Privatization 111