Sun'ullah Gaybî-Sohbetnâme (inceleme-metin-dizin)
Sun'ullah Gaybî-Sohbetnâme (research-text-index)
- Tez No: 628131
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HATİCE KUTLAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 360
Özet
Üzerinde çalıştığımız eserimiz Gaybî'nin şeyhinin sohbetlerinde tuttuğu kayıtlardan oluşmaktadır. Hangi tarihte yazıldığı kesin olarak bilinmeyen eserin müstensihi de belli değildir. Metinde geçen özel adlara göre XVII. yüzyılın sonları XVIII. yüzyılın başlarında yazıldığı tahmin edilmektedir. Bu bakımdan eserimize Klasik Osmanlı Türkçesi dönemi eseri diyebiliriz. Eserin incelediğimiz dil bilgisi özellikleri de bizi bu konuda desteklemektedir. Eserde Gaybî, şeyhinin sohbetlerini paragraflar hâlinde aktarmış ve her birini ve daḫı ifadesiyle birbirinden ayırmıştır. Bununla birlikte Gaybî, bağlama uygun olarak da gerek Kur'an ve hadislerden gerekse dönemin veya geçmiş döneminin ünlü yazar ve şairlerinden alıntılar yaparak metnin anlam gücünü kuvvetlendirmiştir. Bunlardan Arapça olarak kaydedilenler, kurduğumuz metinde olduğu gibi alıntılanmıştır. Eserimiz toplamda 3 ana bölümden oluşmaktadır. Bunlar İnceleme-Metin-Dizin bölümleridir. İnceleme kısmında metnin yazım, ses ve biçim bilgisi incelemesi yapılmıştır. Metin bölümünde eserin çeviri yazısı yapılmıştır. Dizin bölümünde ise metinde geçen tüm sözcükler, alfabetik olarak dizilerek anlamları verilmiştir. Bu üç ana başlık haricinde bir giriş ve bir de sonuç bölümleri bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This paper consists of three major-heading and two minor-heading in the following order: Introduction: examination, the Text, Index and Conclusion. In the section of Examination, the text was examined as writing, sound and morphology. The translation of Gaybi's Sohbetnāme takes place in the Text section. At the Index section, all meanings of words in the main text are given with alphabetic order. In this thesis project, we studied the Gaybî's recordings of the speeches (which means Sohbetnāme) of Sheik İbrahim Efendi. The publication date of the Sohbetnāme and the scribe are still not known. Based on the proper nouns within the text, the publication date is anticipated as the late XII. and early XVIII.century. In that perspective, our writing belongs to the Classical Ottoman Turkish period. This has also been confirmed in grammatical studies. In writing, Gaybi has separated the Sheik İbrahim Efendi's speech paragraph by paragraph and distinguished each other with“ve daḫı”expression. In accordance with the context, quotations were made both from the Qur'an and hadiths and from famous writers and poets of the period or prior period. These are given just like it is given in the original text.