Yaşayan Gulât-ı Şiâ mezhepleri ve temel inançları
Living Gulat Shia sects and their basic beliefs
  1. Tez No: 628148
  2. Yazar: YELİZ NACAR YİĞİT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEMET KUBAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Hz. Muhammed'den sonra halife olarak“nass ve tayin”ile Hz. Ali'nin olduğuna inanan,“imamet'in”kıyamete kadar onun soyundan gelen imamlardan olacağını ve bu imamların masum olduklarını ileri süren toplulukların ortak adına Şiîlik denmektedir. İslam temeli üzerine inşa edilen, fakat diğer bazı dinlerden de etkilenen ve ayrışmalarla Şiî Mezhebi içerisinde teşekkül eden aşırı fikirler de mevcuttur. Bunlar“ğulat, ğaliyye”ya da“Aşırı Şiî Fırkalar”olarak isimlendirilmektedir. Tezimizde, günümüze kadar gelen bu Gulât-ı Şiî fırkaların temel inançlarını belirlemeye çalıştık. Tezimiz, giriş ve üç bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde gulât kavramının anlam alanı ve firak, ricâl ve tarih kitaplarında gulât kavramı hakkında bilgi verdik. İkinci bölümde Şiâ içerisinde günümüzde yaşayan gulât fırkalardaki ortak kavramlarını inceledik. Sonuncu bölümde ise Şiâ içerisinde İmâmiyye zemininde Nusayrîlik, Bâbîlik-Bahâîlik, İsmaîlilik zemininde ise, Dürzîlik, Karmatîlik olarak yaşayan gulât fırkaların hem tarihsel süreçleri hem de inançları konusunda bilgi verdik. Sonuç olarak gulât fırkaların, fethedilen coğrafyadaki kültür, medeniyet, din ve sosyolojik unsurların etkisi ile ortaya çıkıp geliştiği ve aynı kaynaktan beslendiği için ortak inançlara sahip olduğu sonucuna ulaştık.
Özet (Çeviri)
After Hz. Muhammad, the common name of the communities who believe that Ali is as the caliph“irrevocable verdict and determination”, the leader imam will be from the descendants of his descendants until the Day of Judgment and who claim that these imams are innocent is called Shiism. There are also extreme ideas on the basis of Islam, which were influenced by some other religions and formed by the divisions within the Shiite sect. These are called ''gulat, galiiyya“ or ”extreme Shia Sects". In our thesis, we tried to determin the basic beliefs to these Gulat-ı Shia groups who have survived to the present day. Our thesis the study consists of the introduction and three parts. In the first chapter we examined the common concepts of the gulat sects living in Shia today. In the second part, , we gave information about the meaning of the concept of gulat and firak, ricâl and the concept of gulat in history books. In the last chapter, we gave information about the historical processes and beliefs of the gulat sects living in Shia on the basis of Imamiyya as Nusayris and Babism-Bahâîsm, the basis of Ismailite, Druze and Qarmatism. As a result, we reached the conclusion that gulat sects have common beliefs as they emerged and developed with the influence of culture, civilization, religion and sociological elements in the conquered geography and fed from the same source.