Okul yöneticilerinin sahip olduğu yönetim felsefesi ile kullandıkları politik taktikler arasındaki ilişki
The relationship between school administrators' management philosophy and the political tactics they use
  1. Tez No: 628152
  2. Yazar: GAMZE FIŞKINLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDURRAHMAN TANRIÖĞEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi, Teftişi, Denetimi ve Planlaması Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu araştırmanın amacı, öğretmen algılarına göre okul yöneticilerinin sahip olduğu yönetim felsefesi ve kullandıkları politik taktikler arasındaki ilişkiyi açığa çıkartmaktır. Araştırmada nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmada basit tesadüfi örnekleme yöntemi kullanarak Denizli ilindeki iki merkez ilçeden 420 öğretmene ulaşılmıştır. Araştırmada veriler“Kişisel Bilgi Formu”,“Politik Taktikler Ölçeği”ve“Yönetim Felsefesi Ölçeği”ile toplanmıştır. Verilerin analizinde, normal dağılım gösterenlerde parametrik testlerden, bağımsız örneklem t testi, tek yönlü varyans analizi (ANOVA), pearson momentler çarpım korelasyon testleri, normal dağılım göstermeyenlerde ise non-parametrik testlerden mann whitney u testi, kruskal wallis h testi kullanılmış; ilişkileri belirlemek için de spearman's rho korelasyon testleri ve çoklu doğrusal regresyon analizi kullanılmıştır. Yapılan analiz sonucu öğretmen algılarına göre okul yöneticilerinin Y kuramı felsefesine daha yakın oldukları, demografik değişkenlerden yönetim felsefesi algılarında cinsiyet, meslekte çalışma süresi, çalışılan okul türü, daha önce yöneticilik yapma durumu, sendika üyelik durumu, branş ve yaş değişkenlerinde anlamlı bir farklılık bulunamazken, çalışılan okul türü değişkeninde anlamlı farklılık olduğu görülmüştür. Diğer yandan öğretmen algılarına göre okul yöneticilerinin politik taktik davranışlarının düşük düzeyde olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Sahip oldukları yönetim felsefesi ile kullandıkları politik taktikler arasındaki ilişkinin orta düzeyde ve negatif yönlü anlamlı olduğu görülmüştür. Aynı zamanda okul yöneticilerinin sahip olduğu yönetim felsefesi, kullanmış oldukları politik taktiklerin anlamlı bir yordayıcısı olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to reveal the relationship between the school administrators' philosophy of management and the political tactics they use. Relational screening model, one of the quantitative research methods, was used in the research. In the research, 420 teachers from two central districts reached the city of Denizli by using simple random sampling method. In the research, the data were collected with“Personal Information Form”,“Political Tactics Scale”and“Management Philosophy Scale”. In the analysis of the data, parametric tests, independent sample t test, one-way analysis of variance (ANOVA), pearson moments product correlation tests, non-parametric tests mann whitney u test and kruskal wallis h test were used in those without normal distribution; Spearman's rho correlation tests and multiple linear regression analysis were used to determine the relationships. As a result of the analysis, according to the perceptions of the teachers, school administrators were closer to the Y theory philosophy, and there was no significant difference in the perceptions of management philosophy, which is one of the demographic variables, in terms of gender, working time, type of school studied, the status of being a manager before, union membership status, branch and age variables. There was a significant difference in the type of school variable. On the other hand, according to the perceptions of teachers, it has been concluded that the political tactical behavior of school administrators is low. The relationship between the management philosophy they have and the political tactics they use has been found to be moderately negative. At the same time, it was concluded that the management philosophy of school administrators is a significant predictor of the political tactics they use.