Çağdaş Türk resim sanatında Kastamonu taşbaskı motiflerinin tasarımsal kullanımı
The desing use of Kastamonu Tasbaski motifs in contemporary turkish painting art
  1. Tez No: 628154
  2. Yazar: HASAN BARIŞ ÇİÇEK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TEOMAN ÇIĞŞAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
“Çağdaş Türk Resim Sanatı'nda Kastamonu Taşbaskı Motiflerinin Tasarımsal Kullanımı”adlı tezde; kültürel öğelerin ve/veya uygulamalarının, gelecek nesillere aktarılmasıyla Türk kültür ve sanatına sağlanabilecek edinimlerin önemi vurgulanmaktadır. Süreç içerisinde ulaşılabilecek değerler itibariyle, ulusal kültüre ve kültürlerarası ilişkilere akademik yaklaşımlar bazında farklı bir kapı aralanması ve yeni bakış açıları kazandırılabilmesi amaçlanmaktadır. Bu araştırma, Kastamonu Taşbaskı motiflerinin geleneksel ve tasarımsal çalışmalarda kullanılmasını kapsamaktadır. Akademik önerilerle ve çalışmalarla desteklenerek fonksiyonel sonuçlara ulaşılabilmesi; Çağdaş Türk Resim Sanatı'na ve kültürel aktarımlara farklı bir yön kazandırabilir. Araştırmanın hipotezini; sanatçının yaşayarak özümsediği ve çıkarımlarını çalışmalarına aktardığı kültürel öğeler ve uygulamalar belirlemektedir. Yabancı ve Türk sanatçıların yanı sıra 'kültürel inanışlara dayalı motifler'e yer vermeleriyle farklılık oluşturan çağdaş Türk sanatçıları da ele alınmıştır. Sanatçılar, ilgili dönem ve günümüze değin ulaşabilmiş eserleriyle sınırlandırılmıştır. Görsel tasarım olarak, resim ve baskı sanatı alanlarına yer verilip diğer sanat alanları dahil edilmemiş ancak gerekli durumlarda dolaylı değinmelerde bulunulmuştur. Tez kapsamındaki konu, literatür taraması ve döküman incelemesi yöntemiyle değerlendirmeye alınmıştır. Araştırma ve uygulama sürecinde, atölye kapsamında yer alan ürünlerdeki Taşbaskı motifler, farklı malzemeler kullanılarak yeni bir yaklaşımla resim sanatıyla buluşturulmuş ve araştırma, tasarımsal çalışmalarla desteklenerek tez tamamlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Abstract: In the thesis called The Design Use of Kastamonu Tasbaskı Motifs in Contemporary Turkish Painting Art, It is emphasized the importance of acquisitions that can be provided to Turkish culture and art by being transferred to future generations. It is aimed to gain new perspectives and open a different door into national culture and intercultural relations on the basis of academic approaches in the terms of values that can be reached in the process. This research covers the use of Kastamonu Tasbaskı motifs in traditional and design work. Contemporary Turkish Painting Art and cultural transfers can be gained a different perspective by being supported in academic suggestions and studies. So functional results can be reached. The hypothesis of the research is determined by the cultural elements and practices that the artist assimilates by living and tranfers into his/her inferences to his/her work. In addition to foreign and Turkish artists, contemporary Turkish artists who differ from others because they include 'motifs based on cultural beliefs' are also discussed. Artists are limited by their works which have survived to the relevant period and the present. As visual design, painting and press art areas are included but the other art areas are not included. Also the indirect inferences are mentioned when necessary. The subject within the scope of the thesis was evaluated by the method of literature review and document review. During the research and application process, Tasbaskı motifs in the products of the workshop were brought together with the art of painting and a new approach by being used different materials. Also the research was supported by the design studies and the thesis was completed like that.