Kamu ve vakıf üniversitelerinde idari personel ücretlerinin motivasyona etkisi (Ankara örneği)
The effect of administrative staff wages on motivation in public and foundation universities (The case of Ankara)
  1. Tez No: 628157
  2. Yazar: BURAK BURÇİN AYDOĞMUŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TÜRKMEN DERDİYOK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ufuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Gelişen dünya ekonomisinde kişilerin kendi üretimleri yahut işletmeleri vasıtasıyla kazanım elde etmeleri hali yerini, daha ziyade bir işverenin yanında çalışarak, başta ücret olmak üzere tüm özlük hakları bakımından işverene bağlı konumda yer almaya bırakmıştır. Bir başka ifade ile, dünya ülkelerinde nüfusun çoğunluğu kendi işletmesini işletmek suretiyle hayatını idame ettirecek gelire kavuşmaktansa, bir başka kişinin işletmesinde çalışarak gelir elde etmektedir. İlk ihtimalde kişinin kendi patronu olması ve kazanım bakımından kendisine tabi olması neticesinde, ücretin kişiyi ne şekilde etkilediğinin araştırılmasına gerek kalmamaktadır. Bir başkasının hizmetinde çalışan kişiler bakımından ücretin performansa etkisi ise, son derece önem arz eden bir husus olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu sebeple bu konu çalışmada ayrıntıları ile ele alınmaya çalışılarak, gerek çalışanların sınıflandırılması, gerekse ücretin farklı çalışan tipleri açısından farklı etkiler yaratması durumu değerlendirilerek bu durumun uygulamada ne gibi sonuçlar doğuracağı, çalışanlar üzerinde nasıl etki edeceği incelenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Due to devoloping economy all around the World, people now prefer to work with someone else instead of running their own businesses. So as a conclusion, people are depend on employers in terms of personal rights such as wages. In other words, the greater part of the world's population prefer to work in another operation. In the case of being its own boss, we dont need to investigate the affects of wages. Because, in this case, people are depend on theirselves, not to another employers. But, for the workers, the effect of the wages on effort, is a significant point for us. Fort this reasons, this subject is searching in this thesis, and at the same time, we try to classificate the workers and effects of wages about different types of workers, and the conclusions of this situations.