Anayasa hukukunda kişisel verilerin korunması
Personal data protection in Constitutional law
- Tez No: 628160
- Danışmanlar: PROF. DR. FARUK BİLİR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 341
Özet
Çalışmamızda Türk hukukunda ve Türk anayasa hukukunda önemi son yıllarda gittikçe artan“Kişisel Verilerin Korunması Hakkı”nı anayasal temel bir hak olarak ele alacağız. Kişilerin, kişisel verilerinin korunması, temelde, bireylerin hak ve özgürlüklerinin korunmasının temelini, gövdesini oluşturur. Zira bireylere ilişkin bilgiler -en basitinden en detaylısına kadar- uluslararası metinler, anayasa ve yasalarda yapılan düzenlemeler neticesinde kişilere tanınan hakların kullanılması ile iç içe geçmiş durumdadır. Dolayısıyla modern demokrasiler ve çağdaş hukuk devletlerinde, kamu ve özel hukuk tüzel kişileri ile gerçek kişilerin, bu hakkın korunmasında veya başka bir deyişle ihlal edilmesinden kaçınılmasında, bazı yükümlülüklere tabi olduğu açıktır. Buradan hareketle, kamusal ve özel organların ve kişilerin, bütün işlem ve fiillerini hukuk düzeninin kendisine tanıdığı kurallara uygun bir şekilde yürütmek mecburiyeti vardır. Bunun sonucu olarak,“Kişisel Verilerin Korunması Hakkı”nın her hukuk devletinin anayasasında temel hak olarak tanımlanması temayülü gün geçtikçe artan bir şekilde, dünya hukuk düzenini oluşturan hukuk sistemlerinde kendisini göstermektedir. Bu bağlamda çalışmamızda Türk hukukunda ilk defa 2010 Anayasa değişikliği ile anayasal bir hak olarak bireylere tanınan“Kişisel Verilerin Korunması Hakkı”nın anayasal çerçevede korunmasının temellerini incelemeye çalışacağız. Anayasa temelinde söz konusu hakkı incelemenin yanında, hakkın anlaşılmasında önemli bir yer tutan uluslararası belgeleri, bu hakka ilişkin terminolojiye ve bunlara ek olarak gerek ceza gerekse hukuk alanında temel koruma alanları ile özellikle“Kişisel Verileri Koruma Kanunu”na değineceğiz. Çalışmamız dört ana bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde genel olarak kişisel verilerin korunması ile ne anlatılmak istendiğine, tarihçesine ve uluslararası temel metinlerde yer alma şekline değineceğiz. İkinci bölümde, kişisel verilerin korunması hukukunda bilinmesi gereken temel terimler ile ilkelere göz atacağız. Üçüncü bölümde, bu hakkın Türk anayasa hukukundaki temellerine ayrıntılı bir şekilde bakmaya çalışacağız. Son bölümde ise, anayasal bir hak olan“Kişisel Verilerin Korunması”hakkının kanun düzeyinde ceza ve hukuk alanında korunması ile özel bir kanun olan Kişisel Verileri Koruma Kanunu'nun sağladığı korumaya değineceğiz. Bunlarla beraber, esas olarak, kişisel verilerin korunması hakkını anayasal temel bir hak olarak bu çalışmamızda ortaya koymaya çalışacağız.
Özet (Çeviri)
In our study, we are going to consider the right to Protection of Personal Data as a constitutional fundamental right, which has gained importance in Turkish law and Turkish constitutional law in recent years. The protection of personal data constitutes the basis and body of the protection of the rights and freedoms of individuals. Because information about individuals is intertwined with the exercise of the rights granted to individuals as a result of the arrangements made in international texts, constitution and laws - from the simplest to the most detailed. Thus, in modern democracies and contemporary states of law, it is clear that public and private legal entities and natural persons are subject to certain obligations in the protection of this right or in other words in the avoidance of this violation. From this point of view, public and private bodies and individuals are obliged to carry out all their transactions and acts in accordance with the rules recognized by the legal order. As a result, the tendency to define the Right to Protection of Personal Data as the fundamental right in the constitution is gradually increasing in the legal systems constituting the world legal order. In this respect, we are going to try to examine the basics of the protection of the Hakkı Right to Protection of Personal Data tanınan granted to individuals as a constitutional right for the first time in 2010 with the 2010 constitutional amendment in Turkish law. Although we examine the right on the basis of the Constitution, we are going to tuch upon the international documents, which have an important place in the understanding of the right, the terminology related to this right, as well as the main areas of protection in both criminal and legal fields, and in particular the Personal Data Protection Law Our study consists of four main sections. In the first part, personal data in general; protection, what is meant to be told, the history and the way we will refer to the main international texts. In the second part, we will look at the basic terms and principles that should be known in the law on the protection of personal data. In the third part, we will try to look at the foundations of this right in Turkish Constitutional Law in detail. In the last section, we will refer to the protection of the constitutional right of Personal Data Protection in the field of punishment and law at the law level and the protection provided by the Law on the Protection of Personal Data. In addition to this, we will try to put forward the right to protection of personal data as a constitutional, fundamental right in this study.