Yaşlı bakım elemanlarında yaşlı ayrımcılığı ve ölüm kaygısı: Kadıköy Yaşam Huzurevi ve Bakımevi örneği
Ageism and death anxiety levels of elderly care workers: Kadıkoy Life Nursing Home example
- Tez No: 628162
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜSNÜNUR ASLANTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyal Hizmetler, Social Services
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmetler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu araştırmada Özel Kadıköy Yaşam Bakımevi ve Huzurevi şubelerinde çalışan yaşlı bakım elemanlarının yaşlı ayrımcılığı tutum düzeyleri ve ölüm kaygısı düzeylerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmada Özel Kadıköy Yaşam Bakımevi ve Huzurevi şubelerinde çalışan yaşlı bakım elemanlarından 91 kişiye ulaşılarak tamsayım yapılmıştır. Araştırma, genel tarama modelinde tasarlanmış olup, veri toplama aracı olarak Kişisel Bilgi Formu, Yaşlı Ayrımcılığı Tutum Ölçeği (Vefikuluçay, 2008) ve Türkçe Ölüm Kaygısı Ölçeği (Sarıkaya, 2013) kullanılmıştır. Elde edilen verilerin analizinde SPSS (Statistical Package for Social Sciences) 25.0 istatistik paket programı kullanılmıştır. Yapılan analizler sonucunda, katılımcıların yaşlı ayrımcılığı tutumları orta düzey olumlu ve ölüm kaygılarının da orta düzeyde olduğu belirlenmiştir. Katılımcıların yaşı, eğitim düzeyi ve yaşlı bir bireyle hayatlarının herhangi bir döneminde aynı evde yaşamış olmaları ile yaşlı ayrımcılığı tutumları düzeyleri arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık saptanmıştır. Katılımcıların cinsiyeti, eğitim düzeyleri ve alanda çalışma süreleri (deneyim) ile ölüm kaygısı düzeyleri arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık tespit edilmiştir. Son olarak katılımcıların ölüm kaygısı düzeyleri ile yaşlı ayrımcılığı tutumları düzeyleri arasında istatiksel olarak anlamlı ilişki bulunmuştur. Bu araştırmanın sonucunda yaşlı bakım elemanlarına, ölüm ile yaşlılık süreçlerine dair kapsamlı eğitimlerin verilmesi ve psiko-sosyal açıdan desteklenmeleri önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
In this research, it was aimed to investigate the attitude of ageism and death anxiety levels of elderly care workers in Private Kadıkoy Life Nursing Home and branches. In this research, 91 persons from elderly care staff in Private Kadıköy Life Nursing Home and branches were reached. The research was designed as a general survey model and Personal Information Form, Ageism Attitude Scale (Vefikuluçay, 2008) and the Turkish Death Anxiety Scale (Sarıkaya, 2013) were used as data collection tools. SPSS (Statistical Package for Social Sciences) 25.0 statistical package program was used in the analysis of the data obtained. As a result of the analysis, the attitudes of the participants towards were found to be medium level on death anxiety and the towards on the elderly were found to be medium level positive. A statistically significant difference was found between the age, education level of the participants and the fact that they lived in the same house with an elderly person of their lives at any time and their levels of ageism. A statistically significant difference was found between the genders, education levels and working times (experience) and death anxiety levels of the participants. Finally, a statistically significant relationship was found between the participants' death anxiety levels and ageism attitudes. As a result of this research, the suggestion is the elderly care workers should be provided with comprehensive training on death and elderly processes and they should be supported psychosocially.