Erzurum merkez Yakutiye ilçesi ilköğretim çağındaki çocuklarda malnütrisyon prevalansı ve ilişkili faktörler
Erzurum central Yakutiye district malnutrition prevalence and related factors in primary school children
- Tez No: 628166
- Danışmanlar: PROF. DR. CELALETTİN KOŞAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Amaç: Çalışmamızın amacı Erzurum Merkez Yakutiye İlçesinde İlköğretim çağındaki çocuklardaki malnütrisyon prevalansının belirlenmesi ve malnütrisyon ile ilişkili faktörlerin saptanmasıdır. Çalışmamıza katılan çocukların cinsiyeti, anne sütü alma durumu ve süresi, ek gıdaya geçme yaşı, anne-baba eğitimi, annenin çalışması kaçıncı çocuk olduğu, ailenin gelir düzeyi, düzenli beslenme durumu ile çocuğun beslenme ve büyümesi değerlendirilmiştir. Bu çalışmamızda bölgemizdeki malnütrisyon sıklığını tespit etmek, malnütrisyon sınıflandırması yapmak ve sorunlara ilişkin çözüm yollarının bulunması amaçlanmaktadır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamıza Erzurum Yakutiye İlçesine bağlı 10 ilköğretim okulu 1.,2.,3.,4. sınıf öğrencilerinden 583 tanesi dahil edilmiştir. Araştırmacı tarafından geliştirilen anket formları ile veriler toplanmıştır. Anket formlarında çocuğun yaşı, kardeşiyle arasındaki ay farkı, doğum ağırlığı, anne ve babanın eğitim durumu, annenin çalışma durumu, babanın mesleği, kaçıncı çocuk olduğu, ailenin gelir durumu, anne sütü alıp almaması ve aldıysa ne kadar süre aldığı, çocuğun öğünlerini düzenli alıp almadığına dair 21 adet soru bulunmaktaydı. Çalışmaya alınan çocukların boy ve vücut ağırlıkları ölçülmüştür. Değerlendirmeler yapılırken yaşa ve cinsiyete göre boy ve kilo persentilleri bulundu. Persentil değerlendirilmesinde 3 persentilin altındakiler düşük, 3-97 persentil arasındakiler normal, 97 persentilin üzerindekiler yüksek persentil olarak değerlendirilmiştir. Malnütrisyon derecelendirmesi için Gomez sınıflandırması kullanıldı. Yaşa göre ağırlığı %90- 110 arasında olanlar normal, %75-89 arası hafif, %60-74 arası orta, %60 altındaki değerler ise ağır malnütrisyonu tanımlamak için kullanıldı ve hastalar bu sınıflamaya göre hafif+orta malnütrisyon olanlar ve normal olanlar olarak gruplandırıldı. Çalışmamızda istatistiksel analizler için Statistical Package for Social Sciences (SPSS) for Windows 18.0 programı kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Objective: The objective of this study is to determine the prevalence of malnutrition among primary school children in Yakutiye district of Erzurum and to define the factors related to malnutrition. The nutrition and growth status of the children participating in our study were evaluated by taking into account the gender of the children, the status and duration of breastfeeding, the age of switching to supplementary food, the education status of the parents, maternal occupation status, the number of children in the family, the income level of the family, the status of having regular nutrition. In this study, it is aimed to determine the frequency of malnutrition, to classify malnutrition, and to find solutions for nutrition problems in our region. Materıals and Method: 583 students in first, second, third and fourth grades of 10 primary schools in Yakutiye district of Erzurum were included in our study. Data was collected by use of questionnaires developed by the researcher. The questionnaires consisted of 21 questions regarding the age of the children, the difference of age - in months - with their closest sibling, the birthweight of the children, the education status of the parents, the paternal occupancy, the birth order of the children, the income status of the family, the breastfeeding status of the children and the duration of breastfeeding, and whether the child had regular meals. Height and body weights of the children included in the study were measured. While making evaluations, height and weight percentiles were found according to age and gender. In the percentile evaluation, those below 3rd percentile were evaluated as low, those between 3rd-97th percentile were evaluated as normal, and those above 97th percentile were evaluated as high. Gomez classification was used for assessing malnutrition. Having a weight-for-age between 90 - 110% was used to define normal nutritional status, one between75 - 89% was used to define mild malnutrition, one between 60 - 74% was used to define moderate malnutrition, and one lower than 60% was used to define severe malnutrition. Participants were grouped as those with mild and moderate malnutrition and those with normal nutritional status. In this study Statistical Package for Social Sciences (SPSS) for Windows 18.0 was used to analyse the data.