Uluslararası rejim kuramına göre uluslararası iletişim düzeninin analizi
The Analysis of International Communication Order Accordingto International Regime Theory
- Tez No: 628177
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİF TOPRAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, İletişim Bilimleri, International Relations, Communication Sciences
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Uluslararası rejim kuramı, üst otoritenin olmadığı uluslararası politikada aktörlerin karşılıklı olarak üzerinde uzlaşılan düzenleyici unsurlarla birlikte işbirliğinin mümkün olduğunu varsaymaktadır. İlkeler, normlar, kurallar ve karar alma süreçlerini kapsayan bu düzenleyici unsurlar, anarşik bir yapıda olan uluslararası politikada düzenin sağlanması için kullanılan araçlardır. İşbirliği temelli rejimler, üç farklı yaklaşımı içermektedir. Liberal rejim yaklaşımı, karşılıklı bağımlılığın olduğu bir dünyada ortak çıkarların varlığı ile rejimlerin kurulabileceğini öne sürmektedir. Ortak çıkarlar ve maliyetlerin en aza inmesiyle birlikte rejimler, uluslararası politikadaki sorunlu alanlar için bir çözüm olabilmektedir. Güç temelli bir yaklaşım olarak realist kuram ise işbirliğine liberaller kadar sıcak bakmamaktadır. Bunun sebebi realistlerin sahip olduğu, uluslararası politikada çatışmanın ve rekabetin kaçınılmaz olduğu düşüncesidir. Fakat koordinasyon sorununun olduğu alanlarda rejimlerin oluşmasını desteklemektedirler. Bilişsel yaklaşım ise rejimlerin oluşmasını bilgi toplulukları ile açıklamaktadır. Uluslararası aktörlerden oluşan bilgi topluluklarının rejimler yoluyla sistemi değiştireceğini düşünmektedirler. Telekomünikasyon, internet, posta ve fikri mülkiyet uluslararası iletişim düzeninin unsurları olup, her biri kendi içinde belirli ilkelere, kurallara ve kuruluşlara sahiptir. Bu durum da uluslararası iletişimde birtakım rejimlerin olduğunu destekler niteliktedir. Çalışmada, uluslararası iletişim rejimleri telekomünikasyon rejimi, internet rejimi, posta rejimi ve fikri mülkiyet rejimi olarak ayrı incelenmiş ve sahip oldukları düzenleyici unsurlar uluslararası rejim teorisinin realist, liberal ve bilişsel yaklaşımlarına göre tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The international regime theory assumes that in international politics where there is no supreme/central authority, actors can cooperate with mutually agreed regulatory elements/mechanisms. These regulatory elements, covering principles, norms, rules and decision-making processes, are tools used to maintain order in an anarchic international environment. Cooperation-based regimes involve three different approaches. The liberal regime approach suggests that regimes can be established with the existence of common interests in a world where there is interdependence. With common interests and costs minimized, regimes can be a solution for problem areas in international politics. Realist theory, as a power-based approach, does not regard cooperation as warmly as liberals. The reason for this is the idea that conflict and competition are inevitable in international politics. However, they support the formation of regimes in areas where there is a coordination problem. The cognitive approach explains the formation of regimes with epistemic communities. They think that through social processes, epistemic communities will change the system by constructing regimes. Telecommunications, internet, postal services and intellectual property are elements of international communication, each of which has specific principles, rules and organizations. This situation supports the existence of regimes in these issue-areas. In this study, international communication regimes are explained separately as telecommunication regime, internet regime, postal regime and intellectual property regime and their regulatory mechanisms are discussed according to the realist, liberal and cognitive approaches of the international regime theory.