Kur'ân-ı kerim kıssalarında müteşabih lafızların anlaşılmasında bağlamın etkisi -Adem, İbrahim, İsmail ve İsa kıssaları çerçevesinde-
The Effect of the context in understanding the Analogue in the Quranic Stories- Applied study among the verses of Adam's, Abraham's, Ishmael's and Jesus' stories
- Tez No: 628178
- Danışmanlar: PROF. DR. HARUN ÖĞMÜŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2020
- Dil: Arapça
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 167
Özet
Bu araştırma, kur'an-i kerim'deki tek konulu kıssaların arasındaki benzeşen kelimelerin veya sözlerin arasındaki farklılıkları anlamak için bağlamın etkisini gösteren bir çalışmadır. (Hz. Adem, Hz. İbrahim, Hz. İsmail, Hz. İsa, (a.s) Kıssaları çerçevesinde). Giriş bölümünde; konunun doğası, konunun önemi, araştırmanın tercih nedenleri, araştırmanın problemi, araştırmanın amaçları ve araştırma yönteminin ve önceki yapılan araştırmalar değerlendirmesi bir tanımı bulunmaktadır. İlk bölüm; bağlam kavramı, bağlam türleri, bağlam öğeleri, bağlamın delaleti, bağlamın önemi ve bağlam teriminin ortaya çıkışının tarihsel gelişimini içeren altı başlıktan oluşmaktadır. İkinci bölüm; benzeşen kelimelerin kavramı, Kur'an'da sözel benzerlik kavramının gelişimi, benzeşen kelimelerinin biliminin ortaya çıkışı, ve benzeşen kelimelerinin önemini anlatan dört başlıktan oluşmaktadır. Üçüncü bölüm; Kur'ân'daki kıssa kavramı, Kur'ân kıssasının özellikleri ve yöntemi, Kur'ân kıssalarının hedefleri, Kur'ân kıssasının sanatsal yapısının unsurları ve Kur'ân kıssasının estetik yapısını konu alan beş başlıktan oluşmaktadır. Dördüncü bölümde ise, uygulamalı analitik çalışmaya yer verilmektedir. Bu bölümde; Hz. Adem'in, Hz. İbrahim'in, Hz. İsmail'in, Hz. İsa'nın, Kıssalarındaki çerçevesinde benzeşen kelimelerin incelemesi ele alınmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study illustrates the role of the context and evidences in understanding the analogue, or the difference among the Quranic verses in the single-themed story within the range of the stories of Adam, Abraham, Ishmael, and Jesus, peace be upon them. This study includes an introduction, four chapters and conclusion. The introduction contains the definition of the nature of the topic, the importance of the topic , reasons for choosing a topic, the problem of the research, the objectives of the research, methods of the research and the previous studies related to the research. The first chapter is consisted of six branches, in which I have handled the context concept, the context types, the context pillars, its evidences, its importance, and the historical progression of the emergence of the context term. The second chapter is about six branches too, in which I have also discussed the concept of analogue, the concept development of analogue in Quran in a historical way, the emergence of the analogue, the most important books that were written about analogue, the analogue types in Qur'an, and the importance of the science of analogue. The third chapter is consisted of five branches, in which I have handled the story concept in the Holy Quran, the characteristics of the Qur'anic story and its methods, the purposes of the Qur'anic stories, the elements of the artistic structure of the Qur'anic story and the aesthetics of the literary context in the Qur'anic story. The fourth chapter discusses the applied analytic study that I have handled the analogue in Adam's story , the analogue in Abraham's story , the analogue in Ishmael's story and the analogue of Jesus' story.