Hadisleri değerlendirmedeki farklılıkların fıkha etkileri: (Hanefî imamları örneği)
The effects of hadith evaluation differences to fiqh: Example of Hanafi imams
- Tez No: 628181
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ERDOĞAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 252
Özet
Fıkhî ictihadlardaki farklılıkların pek çok gerekçeleri vardır. Bu farklılıkların önemli bir bölümünü, Kur'ân'dan sonra en temel ikinci kaynak kabul edilen hadis merkezli ihtilaflar oluşturmaktadır. Sened ve metin çerçevesinde oluşan bu ihtilafların neticede fıkhî ictihadlara yansıyacağı da muhakkaktır. Zira Kur'ân öğretilerinin uygulanış biçimlerini gösterme ve onu tefsir etme vazifesini icrâ etmiş olan Hz. Peygamber ve onun hadisleri, müslümana pratik hayat sunan fıkhın en yoğun müraacat ettiği kaynak olarak önümüzde durmaktadır. Tezde Hanefî mezhebinin kurucusu Ebû Hanîfe ile iki öğrencisi Ebû Yûsuf ve Muhammed b. el-Hasen eş-Şeybânî arasındaki fıkhî ictihad farklılığının sebeplerinden, hadis kaynaklı olanlarını inceleyeceğiz. Bu konuda yalnızca birtakım nazarî/teorik bilgileri sunmakla yetinmeyecek, aynı zamanda bu nazarîyatı ilk dönem kaynakları çerçevesinde örnekler ve somut verilerle desteklemeye çalışacağız. Hadislerdeki ihtilaf gerekçeleri konusunda her üç imamdan gelen bilgiler sınırlı olmakla birlikte elden geldiğince ilk dönem kaynaklarında bulunanları tespit etmeye gayret ettik. Veriler sınırlı olduğu için ihtiyaç oldukça sonraki dönem Hanefî kaynaklarından konuyla alakalı bilgiler nakledilmiştir.
Özet (Çeviri)
There are many reasons for the differences in fiqh jurisprudence. Hadith-centered disputes, which are accepted as the second most basic source after the Qur'an constitute an important part of these differences. The disputes that occur within the framework of the sanad and matn will also effect to fiqh jurisprudence is certain. Because the Prophet, who also performed the task of showing and commenting the ways of the Qur'an doctrine, and his hadiths are the most intensively used source of fiqh, which offers a practical life to the Muslim. In the thesis, we will examine the hadith originated reasons of the differences in fiqh jurisprudence between the founder of the Hanafi Sect, Abu Hanifa and his two students, Abu Yusuf and Muḥammad b. Ḥasan al-Shaybani. We will not only provide some theoretical information in this regard, but we will also try to support these theories with examples and tangible proofs depending on early sources. Although the information from all three imams about the reasons of the disputes in the hadiths is limited, we tried to identify those found in the sources of the first period as much as possible. Since the proofs are limited, we did not neglect to convey relevant information from the later period Hanafi sources when needed.