Relevancy between UN sustainable development goals and grant programs of European commission and İstanbul Development Agencycase study: Cities-4-people project
Avrupa Birliği ve İstanbul Kalkınma Ajansı hibe programları ile BM sürdürülebilir kalkınma hedefleri arasındaki ilişki örnek çalışma: Cities-4-people
  1. Tez No: 628192
  2. Yazar: ELİF ŞENTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. AHMET FARUK AYSAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Şehir Üniversitesi
  10. Enstitü: İşletme Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Bu çalışmanın amacı BM Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerine ulaşma çabası ile Avrupa Komisyonu ve İstanbul Kalkınma Ajansı hibe programları arasındaki ilişkiyi incelemektir. Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri, Avrupa Birliği stratejileri ve İstanbul Kalkınma Ajansı stratejilerinin literatür taraması bu ilişkiyi desteklemektedir. 2014-2020 yılları arasında HORIZON 2020 hibe programı ve İstanbul Kalkınma Ajansı mali destek programlarının bulguları, hibe programlarının Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerine ulaşmadaki etkisini açıklamaya yardımcı olmaktadır. Bununla birlikte, Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerinin geniş kapsamlı olmasından dolayı tümüyle gerçekleştirebilmek için hibe programlarından daha fazla uygulamaya ihtiyaç vardır. Bu çalışmada hibe programı bağlamları ile özellikle Avrupa Birliği ve İstanbul'daki Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri arasındaki ilişkiyi açıklamak için nitel yaklaşımda analiz metodolojisi kullanılmıştır. Cities-4-People projesi örnek olay olarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the relevancy between the aim of achieving UN Sustainable Development Goals and grant programs of European Commission and Istanbul Development Agency. Literature review of Sustainable Development Goals, European Union strategies and Istanbul Development Agency strategies supported the relationship. Findings of HORIZON 2020 grant program and Istanbul Development Agency financial support programs between the years 2014 and 2020 are helped to explain the wide effect of grant programs in achieving SDGs. However, SDGs are wide ranging and there is a need of more implementations than just grant programs. This study uses the analysis of methodology in qualitative approach to explain the relation between grant program contexts and SDGs particularly in European Union and Istanbul. Cities-4-People project is investigated as a case study.