Dispositions of efl prep class students towards intercultural communicative competence.
Ingilizce'yi yabancı dil olarak öğrenen hazırlık sınıfı örencilerinin kültürlerarası iletişim yetisine yönelik eğilimleri
- Tez No: 628193
- Danışmanlar: PROF. DR. NALAN KIZILTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışmanın amacı İngilizce'yi yabancı dil olarak öğrenen hazırlık sınıfı öğrencilerin kültürlerarası iletişim yetisine yönelik eğilimlerini araştırmaktır. Bu çalışmada, Türkiye'nin farklı bölgelerinde hazırlık sınıfı okuyan Türk ve yabancı uyruklu öğrencilerin kültürlerarası iletişim yetisine yönelik eğilimleri incelenmiştir. Örneklem grubu 2019 - 2020 eğitim öğretim yılında Türkiye'nin yedi bölgesinde farklı şehirlerde bulunan üniversite hazırlık sınıfı öğrencileridir. Örneklem grubuna 336 erkek ve 225 bayan hazırlık sınıfı öğrencisi dahil edilmiştir. Bu çalışmada sormaca kullanılmıştır. Öğrencilerin kültürlerarası iletişim yetisine yönelik eğilimlerini öğrenmek amacıyla 40 maddeli likert ölçekli bir sormaca uygulanmıştır. Kültürlerarası İletişim Yetisi ölçeği (Fantini, 2011) kullanılmıştır. Veriler, SPSS programı ile analiz edilmiştir. Türk ve yabancı uyruklu hazırlık sınıfı öğrencilerinin kültürlerarası iletişim yetisine yönelik eğilimleri, bulundukları bölge, cinsiyet, ve uyruk gibi bağımsız değişkenler açısından analiz edilmiştir. Veri analizleri sonucunda sormacaya katılanların, sormacanın alt başlıkları olan 'bilgi, tutum, yetenek ve farkındalık' açısından genel olarak yeterli derecede bilgi, tutum, yetenek ve farkındalık düzeyine sahip oldukları ortaya çıkmıştır. Ayrıca, Türk ve yabancı uyruklu öğrenciler arasında toplumsal cinsiyet açısından istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmadığı ortaya çıkmıştır. Öğrencilerin eğitim gördükleri bölgelere göre, özellikle İç Anadolu bölgesi'nde, öğrencilerin 'bilgi, tutum, yetenek ve farkındalık' alt başlıkları açısından istatistiksel olarak önemli farklılıklar olduğu ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to investigate the dispositions of EFL prep class students towards intercultural communicative competence. In this study, dispositions of Turkish and international EFL prep class students studying in different regions of Turkey were analysed. Turkish and international EFL prep class students, studying in seven different regions of Turkey, in academic year of 2019-2020 have been investigated. The sample group is made up of 336 male and 225 female prep class students. Survey method was used in this study. Students were given a likert type questionnaire so as to reveal the dispositions of students towards intercultural communicative competence. Intercultural Communicative Competence scale (Fantini, 2011) was used. The data were analysed by the SPSS software analysis program. The dispositions of students were analysed in terms of nationality, gender and regions they study in. The findings have revealed that more than half of the all participants have a satisfactory level of knowledge, attitude, skill and awareness towards intercultural communicative competence. Furthermore, the findings have showed that there is no statistically significant difference between Turkish and international students in terms of dispositions and gender. However, it has been found that there are statistically significant differences among groups, especially in Central Anatolia region, in terms of the regions they study in.