The effects of the teaching English to young learners course on teachers' perceptions of their current levels of competencies and classroom practices
Çocuklara İngilizce öğretimi dersinin İngilizce öğretmenlerinin yeterliliklerine ilişkin algılarına ve sınıf uygulamalarına etkileri
- Tez No: 628229
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DOĞAN YÜKSEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu çalışma, Çocuklara İngilizce Öğretimi dersinin, ilkokulda çalışan İngilizce öğretmenlerinin çocuklara İngilizce öğretimindeki yeterliliklerine ilişkin algılarına ve sınıf uygulamalarına etkilerini araştırmaktadır. Ayrıca, öğretmenlerin sınıf içi uygulamalarını göz önünde bulundurarak, Çocuklara İngilizce Öğretimi dersinin iyileştirilmesi ve bu dersin çocuklarla çalışacak iyi eğitimli İngilizce öğretmenleri hazırlamak için yeterliliklerinin değerlendirilmesi için önerilerini araştırmaktadır. Çalışma, Türkiye'de hem özel hem de devlet ilköğretim okullarında çalışan 108 öğretmen ile yürütülmüş ve veriler hem anket hem de yarı yapılandırılmış görüşme ile toplanmıştır. Anketin nicel veri analizi, hizmet öncesi eğitimde Çocuklara İngilizce Öğretimi derslerini alan öğretmenler ile almayanlar arasında Çocuklara İngilizce öğretimi yeterlilik düzey algıları açısından bir fark olup olmadığını görmek için IBM SPSS Amos Sürüm 23 programı aracılığıyla gerçekleştirilmiştir. Bu süreçte çocuklara İngilizce öğretimi ile ilgili hizmet içi programlara katılan ile katılmayan öğretmenler arasında İngilizce öğretimi yeterlilik düzey algıları açısından bir fark olup olmadığı da araştırılmıştır. Yarı yapılandırılmış görüşmelerin nitel veri analizi ise Çocuklara İngilizce Öğretimi derslerinin öğretmenlerin sınıf içi uygulamalarına etkisini görmek ve Çocuklara İngilizce Öğretimi dersinin çocuklarla çalışacak iyi eğitimli İngilizce öğretmenleri hazırlamadaki yeterliliğini değerlendirerek bu dersin geliştirilmesi hakkındaki katılımcıların önerilerini araştırmak amacıyla Nvivo 12 yazılım programında yapılmıştır. Sonuçlar öğretmenlerin kendilerini“Öğretimi Planlama ve Organize Etme”ve“Öğretimi Yönetme”kategorilerinde“Çocukları Tanıma”kategorisine göre daha yetkin gördüklerini göstermektedir. Öte yandan, Çocuklara İngilizce Öğretimi dersini hizmet öncesi eğitimlerinde alan öğretmenlerin bu dersi almayan öğretmenler ile karşılaştırıldıklarında“Teorik ve Pratik Bilgi”,“Çocukları Tanıma”ve“İngilizce Yeterlilik”kategorileri ile ilgili yeterliklerinde kendilerini daha yetkin gördükleri görülmüştür. Çocuklara İngilizce Öğretimi ile ilgili herhangi bir hizmet-içi programa katılmış olan öğretmenlerin ise kendilerini“Teorik ve Pratik Bilgi”kategorisiyle ilgili becerilerde hizmet içi eğitime katılmamış öğretmenlerden daha yetkin gördükleri bulunmuştur. Fakat hem Çocuklara İngilizce Öğretimi dersini alan öğretmenler hem de bu konuyla ilgili herhangi bir hizmet içi eğitime katılmış olan öğretmenler kendilerini“Teorik ve Pratik Bilgi”ile alakalı yeterliliklerde daha yetkin gördüklerini belirttikleri için hizmet içi eğitimlerin tek başına doğrudan bu konudaki yeterliliklerin edinilmesinde rol aldığı söylenemez. Yarı yapılandırılmış görüşmelerin sonuçları, öğretmenlerin kendilerini materyal tasarım, ders planı hazırlama ve çocukları tanımada en rahat hissederken, sınıf yönetiminde en az rahat hissettiklerini göstermiştir. Öğretmenlerin sınıfta yaşadıkları sorunların ise çocukların davranış sorunları, çocukların özellikleri, çocukları tanıma ve sınıf yönetimini ile ilişkilendirdiği bulunmuştur. Bu sonuçlar baz alındığında sınıf içi uygulamalarını göz önünde bulundurduklarında katılımcıların Çocuklara İngilizce Öğretimi dersini“Teorik ve Pratik Bilgi”,“Öğretimi Planlama ve Organize Etme”ve“Materyal Tasarımı”kategorilerindeki becerilerin ediniminde yararlı buldukları görülürken aynı zamanda gerçekçi ve pratik olmadığı gerekçesiyle yetersiz buldukları saptanmıştır. Çocuklara İngilizce Öğretimi dersinin yararları ve eksiklikleri göz önüne alındığında, katılımcıların dörtte üçünün bu dersi gerçekçi, pratik ve spesifik olmadığı gerekçesiyle çocuklarla çalışacak gerekli yeterliliklere sahip İngilizce öğretmenleri hazırlama yeterli bulmadıkları görülürken katılımcıların yaklaşık yüzde on beşinin bu dersi“Teorik ve Pratik Bilgi”kategorisindeki yeterlilikleri sağlaması açısından yeterli buldukları saptanmıştır. Bu sonuçlara dayanarak, katılımcılar çoğunlukla Çocuklara İngilizce Öğretimi dersinin, okul ziyaretleri veya ilköğretim okullarındaki uygulamalarla desteklenerek teoriden daha çok uygulamaya dayalı olması gerektiğini önermiştir. Ayrıca, eğitmenlerin iyi donanımlı, derslerin gerçekçi olması ve sınıf yönetimine odaklanması gerektiğini de önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study investigates the effects of the Teaching English to Young Learners (TEYL) course on primary English language teachers' perception of their current levels of the TEYL competencies and classroom practices in Turkey. It also examines teachers' suggestions for the improvement of the TEYL courses offered in the English Teaching programs of universities, considering their classroom practices and their evaluation of the sufficiency of these courses for preparing well-trained English language teachers who will work with young learners. The study is conducted with 108 teachers who work at both private and state primary schools in Turkey and the data were collected through both a questionnaire and a semi-structured interview. The quantitative data analysis of the questionnaire was conducted via IBM SPSS Amos Version 23 program to see if there was a difference between teachers who took the TEYL course in pre-service education and the ones who did not in terms of their perception of current levels of TEYL competencies, and if in-service training programs play a role for the acquisition process of these TEYL competencies. The qualitative data analysis of the semi-structured interview is conducted through the Nvivo 12 software program to see the effects of the TEYL course on teachers' classroom practices and teachers' suggestions for the improvement of the TEYL course when they consider their classroom practices and evaluate the sufficiency of the courses for preparing well-equipped primary English language teachers. The results showed that teachers perceived themselves mostly competent in“Planning and Organizing Teaching”and“Managing Teaching”categories compared to the“Knowing Young Learner”category. On the other hand, teachers who took the TEYL course in their pre-service education were found to perceive themselves more competent in the competencies related to“Theoretical and Practical Knowledge”,“Knowing Young Learner”and“Competence in English”categories when compared with the teachers who did not. Teachers who participated in any in-service program about TEYL were found to perceive themselves more competent in the skills related to“Theoretical and Practical Knowledge”category than teachers who did not participate. The results of the semi-structured interviews showed that teachers felt most comfortable in material design, preparing lesson plans, knowing young learners, and managing teaching successively while they felt least comfortable in classroom management. The problems they experienced in the classroom were found to be related to the behavioural problems of the young learners, characteristics of the young learners, knowing the young learners and classroom management successively. When considering these classroom practices, they evaluated the benefits and deficiencies of the TEYL course in a way that while they found the TEYL course beneficial for fostering the acquisition of the skills related to the“Theoretical and Practical Knowledge”, Planning and Organizing Teaching“ and the ”Material Design" (sub-node of the Planning and Organizing Teaching) categories, they found the TEYL course deficient because of being unrealistic and unpractical. Considering the benefits and the deficiencies of the TEYL course, three-quarters of the participants did not find this course sufficient in preparing qualified teachers for working with young learners in terms of being unrealistic, unpractical and not-specific while nearly 15% of the participants found them sufficient in terms of providing the learners with theoretical and practical knowledge. Based on these results, participants mostly suggested that the TEYL course should be practice-based via school visits or practicum in primary schools. Also, they suggested that instructors should be well-equipped, courses should be realistic, and they should focus on classroom management, respectively.