Türk hukukunda kara para ekonomisini azaltmaya yönelik önlemler
Measures to reduce the illicit money economy in Turkish law
  1. Tez No: 628232
  2. Yazar: GÜLÇİN GÜRBÜZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RECEP YÜCEDOĞRU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 171
Özet
Çoğu suçun arkasındaki temel motivasyon para kazanmaktır. Suç faaliyetleri sonucunda elde edilen para genel bir ifadeyle“kara para”olarak tanımlanmaktadır. Suçlular suç faaliyetleri sonucunda elde ettikleri bu kara parayı kullanmak istiyorsa, bu parayı meşru kaynaklardan gelmiş gibi göstermek yani bir anlamda temizlemek zorundadırlar. Kara paranın temizlenerek mali sisteme sokulması faaliyetlerine kara paranın aklanması denilmektedir. Kara para aklayıcıları, kazandıkları suç gelirlerini yetkililerin dikkatini çekmeden mali sisteme sokabilmek için sayısız yöntem kullanmaktadır. Bunun yanında, onları durdurmak adına alınan karşı önlemleri aşmak için de sürekli olarak yeni planlar yaratmaktadırlar. Kara para ve aklama faaliyetleri, kayıt dışı ekonominin en büyük belirleyicisi olarak global ekonomik sistem adına büyük bir tehdit oluşturmaktadır. Bu nedenle kara para aklama faaliyetleri ile dünya genelinde ulusal ve uluslararası hukuki alt yapılar ve organizasyonlar oluşturularak küresel bir mücadele yürütülmektedir. Kara para aklanmasıyla ilgili kısa ve orta vadede kesin bir çözüme ulaşılacağı görünmese de tüm bu mücadeleler sonucu önemli bir yol alınmıştır.
Özet (Çeviri)
The basic motivation behind most crimes is to make money. Money obtained as a result of criminal activities is generally defined as illicit money. If criminals want to use their money as a result of their criminal activity, they must show it as if it came from legitimate sources, so they need to clean it in a sense. The activities of cleaning up the money and put into the financial system are called money laundering. Money launders use a variety of methods to bring earned crime income into the financial system without the attention of the authorities. In addition, they are constantly creating new plans to overcome counter-measures to stop them. Illicit money and money laundering activities pose a major threat to the world economic system as the greatest determinant of the informal economy. For this reason, a global struggle is being carried out by establishing national and international juristic infrastructures and organizations throughout the world against money laundering activities. Although it does not seem that a definite solution will be reached in the short and medium term against money laundering, an important way has been taken as a result of all these efforts.