Akdeniz, Yakındoğu ve Amerika'da mensubu kalmamış dinler
The Mediterranean, the Near East and the United States have no member religions
- Tez No: 628276
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET ARAS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Tarih, Religion, History
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Dinler Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Tarihte binlerce yıl boyunca var olmuş ve günümüzde mensubu kalmamış dinler genel anlamıyla ölü dinlerdir. Çalışmamızda; Akdeniz, Yakındoğu ve Amerika coğrafyalarında günümüzde mensubu kalmamış dinler incelenmiştir. Günümüzde mensubu kalmamış dinlerin, yaşayan dinlere olan etkileri değinilmiştir. Hem coğrafi hem de tarihsel süreç bağlamında geniş bir portföy üzerinde durulmuştur. Tarih öncesi çağdan milâdın başlarına, Amerika Kıtasından Yakındoğu coğrafyasına kadar geniş bir saha ve zaman incelenmiştir. Ülkemizde Dinler Tarihi çalışmalarında üzerinde pek durulmayan dönemler ve coğrafyalar üzerinde durulmuştur. Söz gelimi; tarih öncesi dönemin inanç sistemleri, Kolomb öncesi Amerikan toplularının inançları gibi konulara değinilmiştir. Çalışmamız ile birlikte Dinler Tarihi çalışmalarına konu çeşitliliği kazandırılması bağlamında faydalı olması amacı güdülmektedir
Özet (Çeviri)
Religions that existed for thousands of years in history and have no members today are generally dead religions. In our study; In Mediterranean, Near East and American geographies, religions that are not members of today are studied. Today, the effects of religions on the living religions are mentioned. A broad portfolio is emphasized in the context of both geographical and historical processes. A wide area and time has been studied from the prehistoric era to the beginning of the AD, from the Americas to the Near East. In our country, the periods and geographies which are not emphasized in Religion History studies are emphasized. For example; The belief systems of the prehistoric period and the beliefs of the pre-Columbian American communities were mentioned. With our study, it is aimed to be useful in the context of bringing diversity of subject to the History of Religions studies.