İnterskalen ve supraskapular sinir bloğu ile omuz cerrahisi yapılan hastalarda propofol ve ketafol sedasyonunun karşılaştırılması
Comparison of propofol and ketafol sedation in patients with interscalene and suprascular nerve block and shoulder surgery
  1. Tez No: 628293
  2. Yazar: YASEMİN AKÇAALAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EYÜP HORASANLI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Giriş ve Amaç: Omuz cerrahisinde sık kullanılan interskalen ve supraskapular blok ile anestezide sedasyon amaçlı, propofol ile ketafolün intraoperatif ve postoperatif hemodinamik, solunumsal parametreler ve sedasyon etkinliği üzerine etkilerini, postoperatif derlenme ve derlenme odasından servise taburculuk süresine olan etkilerini karşılaştırdık. Hemodinamisi stabil, erken etki başlangıçlı hızlı derlenme ile sonuçlanan etkin bir sedasyon elde etmeyi amaçladık. Gereç Yöntem: Çalışma 18-65 yaş arası ASA I ve II, her grupta 21 hasta, toplam 42 omuz cerrahisi planlanan hasta üzerinde, çift kör randomize prospektif olarak gerçekleştirildi. Hastalara blok odasında USG eşliğinde interskalen ve supraskapular sinir bloğu yapılarak anestezi sağlandı. Grup 1(Propofol) olarak adlandırılan hasta grubuna 1 mg/kg propofol 30-45 saniyede IV uygulandı. Grup 2 (Ketafol) hasta grubuna ketamin:propofol karışımı 1:1 oranında, 5mg propofol ve 5mg/ml ketamin olacak şekilde 10ml lik enjektöre hazırlandı.1mg/kg ketafol 30-45 saniyede IV uygulandı.Her iki grupta da RSS 3 olduğunda işleme başlandı. Ameliyat masasına alınan moniterize edilen hastaların gelişinden itibaren 5 dk aralıklarla sistolik kan basıncı, diyastolik kan basıncı, ortalama kan basıncı, nabız,O2 saturasyonu, RSS, Yüz Skalası 60 dk boyunca ve çıkış değeri kaydedildi. Ameliyatı biten hastalar post-op derlenme odasına alındı, yine hemodinamik moniterizasyon yapıldı. Gelişinden itibaren 5 dk da bir sistolik kan basıncı, diastolik kan basıncı, ortalama kan basıncı, nabız, saturasyonu, RSS, Yüz Skalası, Modifiye Aldrete Skoru, bulantı, kusma şikayeti olup olmadığı kaydedildi. Aldrete skoru 9 olan hastalar çalışma sonlandırılarak servise gönderildi. Sonuç: Sedasyon amaçlı uyguladığımız ketafol ve propofolu karşılaştırdığımızda, propofol ile sedasyonda hızlı etki başlama ve hızlı derlenme olmasına rağmen, hem hemodinami ve komplikasyonlar bakımından hem de sedasyon derinliği ve kalitesi üzerine etkisine baktığımızda ketafolü daha etkin bulduk. Postop derlenmede RSS açısından propofol daha avantajlı olup, aldrete skorlaması açısından gruplar arası anlamlı fark bulunmamıştır. Bu nedenle sedasyon açısından her iki grubun da birbirine farklı üstünlükleri olup her iki ajan da güvenle tercih edilebilir kanaatindeyiz.
Özet (Çeviri)
Introduction and Purpose: We compared the effects of interscalene and suprascapular block, which are frequently used in shoulder surgery, for the purpose of sedation in anesthesia, the effects of propofol and ketofol on intraoperative and postoperative hemodynamics, respiratory parameters and sedation efficacy, and postoperative recovery and recovery room to discharge time. We aimed to achieve an effective sedation with stable hemodynamics, resulting in rapid recovery with early onset. Material Method: The study was carried out prospectively in a double-blind randomized study on ASA I and II patients aged 18-65, 21 patients in each group, and a total of 42 shoulder surgeries planned. Anesthesia was provided to the patients in the block room by performing interscalene and suprascapular nerve block with USG. Group 1 (Propofol) patient group, 1 mg/kg propofol IV was administered in 30-45 seconds. In Group 2 (Ketofol) patient group, a mixture of ketamine-propofol was prepared in a 1:1 ratio, 10mg injector with 5mg propofol and 5mg/ml ketamine. 1mg / kg ketofol IV was administered in 30-45 seconds. Processing was started in both groups when RSS was 3. Systolic blood pressure, diastolic blood pressure, mean blood pressure, pulse, O2 saturation, RSS, Face Scale, and exit value were recorded at 5 min intervals from the arrival of the monitorized patients taken to the operating table. The patients, whose surgery was completed, were taken to the post-op recovery room, and hemodynamic monitorization was performed. It was recorded whether there were any complaints of systolic blood pressure, diastolic blood pressure, mean blood pressure, pulse, saturation, RSS, Face Scale, Modified Aldrete Score, nausea, vomiting every 5 minutes from its arrival. The patients with an Aldrete score of 9 were terminated and sent to the service. Conclusion: When we compare ketofol and propofol, which we applied for sedation purposes, we found ketofol more effective when we looked at its effect on both depth and quality of sedation in terms of hemodynamics and complications, despite the rapid onset and rapid recovery of sedation with propofol. In post-op recovery, propofol is more advantageous in terms of RSS and there was no significant difference between groups in terms of aldrete scoring. Therefore, both groups have different advantages in terms of sedation, and we believe that both agents can be preferred safely.