Üniversite gençliğinde dua ve umutsuzluk ilişkisi (Bayburt Üniversitesi örneği)
The relationship between pray and despair in university youth (Bayburt University case study)
  1. Tez No: 628294
  2. Yazar: MEHMET YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHAMMED KIZILGEÇİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Psikoloji, Religion, Psychology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bu araştırmada, üniversite öğrencilerinin dua tutum ve umutsuzluk düzeylerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırma, Bayburt üniversitesinde öğrenim gören öğrencilerden seçkisiz atama yöntemiyle seçilen 863 üniversite öğrencilerine uygulanmıştır. Araştırmanın verileri, Dua Tutum Ölçeği, Beck Umutsuzluk Ölçeği ve Kişisel Bilgi Formu ile toplanarak SPSS Paket Programıyla analiz edilmiştir. Araştırmadan elde edilen bulgulara göre, öğrencilerin dua tutum düzeyleri açısından; cinsiyet, eğitim görülen faküte, dini eğitim alma durumu, mezun olunan lise türü ve eğitim sürecinde kalınan yer durumuna göre anlamlı olarak farklılaşırken; yaş, algılanan sosyo-ekonomik gelir düzeyi, aile ile birlikte yaşama, üniversiteye başlamadan önceki yerleşim yeri, anne eğitim durumu ve baba eğitim durumuna göre anlamlı bir farklılık göstermemiştir. Öğrencilerin umutsuzluk düzeyleri açısından bulguları ise cinsiyet, yaş grubu, öğrenim görülen fakülte, algılanan sosyo-ekonomik gelir durumuna göre anlamlı farklılık gösterirken; aile birlikteliği, dini eğitim almış olma durumu, mezun olunan lise türü, anne öğrenim durumu ve baba öğrenim durumu, üniversiteyi kazanmadan önceki yerleşim yeri ve eğitim sürecinde kalınan yer durumuna göre anlamlı bir fark göstermemiştir. Öğrencilerin umutsuzluk düzeyleri ile dua tutum düzeyleri arasında negatif yönlü anlamlı bir ilişki vardır. Dua tutum düzeyi arttıkça umutsuzluk düzeyinin azaldığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to examine the prayer attitude and despair levels of university students. The research was applied to 863 university students who were selected by random selection method from Bayburt University students. The data of the study were collected by Pray Attitude Scale, Beck Despair Scale and Personal Information Form and analyzed with SPSS Package Program. According to the findings obtained from the research, there was a significant difference in the pray attitude levels of the students according to gender, education, religious education status, high school type and the place of residence during the education process. There were no significant differences according to age, perceived socio-economic income level, living with family, the place of residence before the university, mother and father education level. While despair levels of the students showed significant differences according to gender, age, faculty and perceived socio-economic income level, there were no significant differences in terms of living with family, religious education status, high school type, mother and father education level, the place of residence before the university and the place of residence during the education process. There is a negative significant relationship between students' despair levels and pray attitude levels. It was concluded that the level of despair decreased as the level of pray attitude increased.