Artroskopik omuz cerrahisi geçiren hastalarda insterskalen blok ile supraskapular bloğun postoperatif analjezi üzerine etkilerinin karşılaştırılması
- Tez No: 670347
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE SURHAN ÇINAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
Giriş: Artoskopik omuz cerrahisi ciddi düzeyde ağrı oluşturan bir durumdur. Supraskapular blok interskalen bloğa göre daha az komplikasyonla ilişkilendirilmesi ve kolay uygulanabilir olması sebebiyle kullanımı yaygınlaşmaktadır. Çalışmamızda tek taraflı artroskopik omuz cerrahisi geçirecek hastalarda interskalen blok ile supraskapular bloğun postoperatif analjezi üzerine etkilerini karşılaştırmayı amaçladık. Materyal-Metod: Çalışma etik kurulu onayı ve hastalardan yazılı izin alınarak, elektif artoskopik omuz cerrahisi uygulanacak American Society of Anesthesiologists (ASA) skoru I-II olan 18-65 yaş grubu 98 hastada gerçekleştirildi. Çalışma prospektif, randomize ve tek kör olarak planlandı. Hastalar ISB (Grup I) ve SSB (Grup S) yapılan grup olarak ikiye ayrıldı. Her iki gruba 10 mL % 0.5 bupivakain uygulandı. Hastaların demografik verileri kaydedilerek rutin monitorizasyon ve genel anestezi indüksiyonu uygulandı. Blok yapımından ilk analjezi uygulama ihtiyacına kadar geçen süre“analjezi süresi”olarak tanımlandı ve kaydedildi. Postoperatif dönemde analjezi ihtiyacı olduğunda parasetamol ve tramadol uygulandı. Toplam kullanılan parasetamol, tramadol miktarı ve kaç defa analjezi ihtiyacı olduğu kaydedildi. Vizüel analog skala (VAS) skoru postoperatif 0, 1, 4, 6, 12 ve 24. saatlerde kaydedildi. Komplikasyonlar 24 saat boyunca (dispne, ses kalınlaşması, horner sendromu, kolda kas güçsüzlüğü, kolda uyuşma) kaydedildi. Hasta memnuniyeti 24. saatin sonunda 4 puan üzerinden değerlendirildi, kaydedildi. Bulgular: İstatistiksel veriler 87 hasta üzerinden yapıldı. Grup S'den 7 hasta, Grup I'dan 4 hasta çalışma dışı bırakıldı. Demografik veriler, operasyon süresi, anestezi süresinde her iki grupta istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmadı (p>0.05). Analjezi süreleri, toplam opioid tüketimi, hasta memnuniyeti arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık gözlemlenmedi (p>0,05).
Özet (Çeviri)
Introduction: Artoscopic shoulder surgery is a serious pain-inducing condition. The use of suprascapular block is becoming widespread because it is associated with fewer complications than interscalene block and is easy to apply. In our study, we aimed to compare the effects of interscalene block and suprascapular block on postoperative analgesia in patients who will undergo unilateral arthroscopic shoulder surgery. Material-Method: The study was carried out in 98 patients aged 18-65 with the American Society of Anesthesiologists (ASA) score I-II who will undergo elective artoscopic shoulder surgery, with the approval of the ethics committee and written permission from the patients. The study was planned as prospective, randomized and single blind. Patients were divided into ISB (Group I) and SSB (Group S) groups. Both groups received 10 mL 0.5% bupivacaine. The demographic data of the patients were recorded and routine monitoring and general anesthesia induction were performed. The time from block making to the first analgesia application was defined and recorded as the“analgesia time”. Paracetamol and tramadol were administered when analgesia was needed in the postoperative period. The total amount of paracetamol, tramadol used and the number of times analgesia was required were recorded. Visual analog scale (VAS) score was recorded at the postoperative 0, 1, 4, 6, 12 and 24 hours. Complications (dyspnea, hoarseness, horner syndrome, arm muscle weakness, numbness in the arm) were recorded for 24 hours. Patient satisfaction was evaluated over 4 points at the end of the 24th hour and recorded. Results: Statistical data were made on 87 patients7 patients from Group S and 4 patients from Group I were excluded from the study. There was no statistically significant difference in demographic data, operation time and anesthesia duration in both groups (p>0.05). No statistically significant difference was observed between analgesia times, total opioid consumption, and patient satisfaction (p>0.05).