Yetişkin hastalarda preoperatif ameliyat kaygısı üzerinde virtual reality gözlüklerinin etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of virtual reality glasses on preoperative surgery anxiety in adult patients
  1. Tez No: 628297
  2. Yazar: SEMİH GÜNER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN EKİNCİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Sağlık Eğitimi, Health Education
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Haydarpaşa Numune Eğt. ve Arş. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Giriş ve Amaç: Hastaların birçoğu ameliyat öncesinde farklı derecelerde anksiyete yaşamaktadır. Ameliyat öncesi dönemde anksiyetenin giderilmesine yönelik uygun girişimler yapılması önemlidir. Preoperatif anksiyetenin azaltılmasının, hastanın yatış süresi, analjezik ihtiyacı ve komplikasyon gelişme durumu üstünde etkili olduğu bilinmektedir. Bu çalışma ile yetişkin laporoskopik kolesistektomi ameliyatı olan hastalarda Virtual Reality (VR) gözlüklerinin preoperatif anksiyeteyi azaltmada etkinliğinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Araç ve Yöntem: Haydarpaşa Numune SUAM ameliyathanede laparoskopik kolesistektomi operasyonuna alınan 84 hastanın preoperatif dönemde detaylı değerlendirmesi yapıldı. Uygulama hakkında bilgi verilip gönüllü onam formları alındıktan sonra preoperatif bekleme odasında parmak ucu kapiller spo2 ölçen cihaz ile hasta spo2 değeri ve kalp tepe atım hızı kaydedildi. 1. anksiyete ölçeği doldurulduktan sonra hastaya VR gözlük takıldı. 30 dk izleme süresinden sonra gözlük çıkartılıp 2. anksiyete ölçeği hasta tarafından dolduruldu devamında hastanın spo2 değeri ve kalp tepe atım hızı yeniden kayıt altına alındı. Operasyona alınan hastalara genel anestezi uygulandı. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen 84 laporoskopik kolesistektomi hastasının yaş ortalaması 42'dir, hastaların %61.9'u kadın, %38,1 erkek, %58.3'ü 40 yaş üstü, %41.7'si üniversite mezunudur. Hastaların %66.7'si ASA 1, %33,3' ü ASA 2 sınıfındadır .
Özet (Çeviri)
Background and Aim: Most of the patients experience different degrees of anxiety before surgery. It is important to make appropriate interventions to eliminate anxiety in the pre-operative period. It is known that the reduction of preoperative anxiety is effective on the patient's length of stay, analgesic need and complication development status. The aim of this study was to evaluate the effectiveness of Virtual Reality (VR) glasses in reducing preoperative anxiety in patients undergoing adult laporoscopic cholecystectomy. Material and Method: A detailed evaluation of 84 patients who underwent laparoscopic cholecystectomy in Haydarpaşa Numune SUAM operating room was performed in the preoperative period. After giving information about the application and obtaining voluntary consent forms, patient spo2 value and heart rate were recorded with the device measuring the fingertip capillary spo2 in the preoperative waiting room. 1. After the anxiety scale was filled, VR glasses were attached to the patient. After 30 minutes of monitoring, the glasses were removed and the 2nd anxiety scale was filled by the patient. Afterwards, the patient's spo2 value and heart rate were recorded again. General anesthesia was applied to the patients taken into operation. Discussion and conclusion: The average age of 84 laporoscopic cholecystectomy patients included in the study is 42, 61.9% of the patients are female, 38.1% male, 58.3% are over 40, 41.7% are university graduates. 66.7% of the patients are in ASA 1 and 33.3% of them are in ASA 2 class.