Postoperatif rezidüel nöromusküler bloğun intraoperatif nöromusküler izleme ve noromusküler bloker antidotları ile ilişkisi
Postoperative residual neuromuscular blockade and its association with intraoperative neuromuscular monitoring and neuromuscular blockade antidotes
- Tez No: 628298
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZLEM DELİGÖZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Haydarpaşa Numune Eğt. ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Giriş ve Amaç: Postoperatif dönemde rezidüel nöromusküler blok, pek çok solunumsal komplikasyonla ilişkilendirilmiştir. Postoperatif RNMB'den tamamen kaçınılması, mevcut anestezi uygulamalarında henüz elde edilememiştir. Bu çalışmanın amacı, üçüncü basamak sağlık hizmeti verilen üniversite hastanemizde, postoperatif derlenme odasındaki rezidüel nöromusküler bloğun (RNMB) insidansını belirlemek; bunun, kullanılan nöromusküler bloker ajan (NMBA) ve revers ajanlar, intraoperatif nöromusküler izlem ve perioperatif diğer potansiyel değişkenler ile arasındaki ilişkiyi ortaya koymaktır. Gereç ve Yöntemler: Prospektif gözlemsel olarak tasarlanan çalışmamıza, 18-80 yaş aralığında, genel anestezi altında nöromusküler bloker kullanılarak entübe edilen 216 hasta dahil edildi. Hastaların demografik bilgileri, kullanılan nöromusküler bloker ajan, inhaler anestezik ile revers ajanlar, dozları ve uygulama şekilleri, intraoperatif nöromusküler izlem yapılıp yapılmaması, derlenme odasındaki vital bulguları ve postoperatif derlenme odasına gelişte ölçülen TOFR'leri (Train of Four Ratio) kayıt edildi. Derlenme odasında, 0.dakikadaki RNMB (TOF oranı TOFR
Özet (Çeviri)
Objective: In the postoperative period, the residual neuromuscular blockade has been shown as associated with a lot of pulmonary complications. The available anesthetic methods could not provide a complete prevention from the RNMB. The neuromuscular monitoring usage are still low and there is a common underestimation about postoperative RNMB risk. The aim of this study was to identify the frequency of residual neuromuscular blockade (RNMB) in post anesthesia care unit (PACU) of a tertiary university hospital and its correlation with neuromuscular blocker agents, reversal agents, intraoperative neuromuscular monitoring and other potantial parameters. Material and Methods: As a prospective observational study, 216 patients included between 18-80 ages, underwent general anesthesia with entubation by using neuromuscular blocker agents. Data regarding patients demographic features, type of NMBA and reversal agents with their doses, inhaler anesthetics and their practice, vital findings in PACU, intraoperative neuromuscular monitoring (train-of-four-TOF) presence and the TOFR upon admison to PACU was collected. An examination was made on the incidence of PORC (TOF ratio TOFR