Gender biased perception of leadership and discrimination in hiring: A quantitative research based on role congruity theory and ambivalent sexism theory
Liderliğin cinsiyet yanlı algılanması ve işe alımda ayrımcılık: Rol uyum kuramı ve çelişik duygulu cinsiyetçilik teorilerine dayalı nicel bir araştırma
- Tez No: 628332
- Danışmanlar: PROF. DR. GONCA GÜNAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Örgüt Psikolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Lider işe alım süreçlerinde cinsiyet rolü normları özellikle de işe alımcının cinsiyetçi tutumları ile etkileşime girdiğinde ayrımcılıkla sonuçlanabilir. Bu çalışma; kadın ve erkek adayların farklı liderlik türlerine göre (toplumcu ve bireyci) istihdam edilebilirlik puanlarını ve işe alınıp alınmama oranlarını karşılaştırmak amacıyla düzenlenmiştir. Aday cinsiyeti ve liderlik türü eşleşmelerinin Rol Uyum Kuramı açısından değerlendirilmesinin yanı sıra, işe alımcının Çelişik Duygulu Cinsiyetçilik derecesi karar verme aşamasında etkili olan bir faktör olarak ele alınmıştır. Toplamda 202 katılımcının yer aldığı çalışmada katılımcılar işe alım simülasyonuna dahil olmuş ve adayların öz geçmişlerini inceleyerek işe alınabilirliklerini puanlamış ve kararlarını vermişlerdir. Çalışmanın sonuçları hem toplumcu liderlik yaklaşımında hem de bireyci liderlik yaklaşımında kadın ve erkek adayların işe alınabilirlik puanları arasında anlamlı bir fark olmadığını; fakat işe alınma kararlarında fark olduğunu göstermiştir. Anlamlı olarak, toplumcu liderlik pozisyonuna başvuran erkek adayların işe alınma olasılıkları en düşük olan grup olduğu görülmüştür. Diğer gruplar anlamlı bir farklılık göstermemiştir.
Özet (Çeviri)
Gender stereotypes in leader selection process may create discrimination, especially with presence of recruiter's sexism. The present study aimed to investigate the results that hiring decision and employability assessment provide for male and female candidates in relation with leadership style (communal vs. agentic). Besides exploring the association between candidate gender and leadership style in accordance with Role Congruity Theory, ambivalent sexism level of participants was also considered as a factor on decision making process. A total of 202 participants were included in the study and played recruiter role in a hiring simulation consists of assessing candidates' employability and making hiring decisions for them through resume review. The results showed that while employability scores of each gender did not significantly differ in both communal and agentic leadership condition; hiring decisions that were made for each gender did differ. Significantly, male candidates applied for communal leadership position received the lowest probability to be hired from recruiters with high level of sexism. Other conditions did not differ from each other.