Teknik ve hukuki boyutlarıyla engellilerin bilgi teknolojilerine erişimi
Accessibility of information technologies for persons with disabilities within the framework of legal and technical aspects
- Tez No: 628347
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET BEDİİ KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilişim ve Teknoloji Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
Engelliler, psiko-sosyal, istihdam, yoksulluk, bakım ve rehabilitasyon başta olmak üzere birçok alanda sorun yaşamaktadır. Özel durumları nedeniyle kamu hizmetlerinden yeterince yararlanamamaktan kaynaklanan bu sorunların üstesinden gelmek için en etkili araç, bilgi teknolojilerinin sunduğu imkânlardır. Bilgi teknolojilerine etkin bir şekilde erişim sağlayan, başka bir deyişle bu teknolojilere güvenli ve bağımsız olarak ulaşabilen engelliler kamu hizmetlerinden diğer bireyler kadar istifade edebilmektedirler. Gerek uluslararası düzenlemeler gerekse de ulusal mevzuat uyarınca devletler engellileri bilgi teknolojileriyle buluşturmakla yükümlü kılınmıştır. Bu yükümlülük kapsamında birçok düzenleme yürürlüğe girmiş, konuyla ilgili farklı uygulamalar hayata geçirilmiştir. Bununla birlikte, bilgi teknolojilerine erişim konusunda yaşanan sorunlar engellilerin kamu hizmetlerinden eşit seviyede faydalanmasını zorlaştırıcı bir rol oynamıştır. Bu itibarla, engellilerin bilgi teknolojilerine erişiminin önündeki bariyerlerin kaldırılması büyük önem taşımaktadır. Bu çalışmanın amacı, engellilerin kamu hizmetlerinden yararlanmasının önündeki önemli manilerden biri olan bilgi teknolojilerine erişim sorununu incelemektir. Bu amaçla, engellilere ilişkin düzenlemeler ve bilgi teknolojilerinin kullanımına ilişkin düzenlemeler ve bunların etkileşimi kapsamlı olarak etüt edilecektir..
Özet (Çeviri)
Persons with disabilities have problems in various fields such as social, employment, poverty, care and rehabilitation. The most effective tool in overcoming the problems about insufficient benefit from public services because of their special situations is the opportunities of information technologies. The persons with disabilities who access to information technologies effectively, i.e., access to these technologies securely and independently may benefit from public services as well as other persons. Within the framework of both international and national regulations governments are obliged to get persons with disabilities with information technologies. A lot of regulations have been executed and various applications have been applied within the scope of this obligation. However, problems on accessibility to information technologies have played a negative role on persons with disabilities for benefiting from public services in equal degree. For this reason, it is vital to eliminate the barriers for persons with disabilities' accessibility to information technologies. The main aim of choosing the topic of this Master Thesis as“Accessibility of Information Technologies for Persons with Disabilities within the Framework of Legal and Technical Aspects”is to analyse the problem of accessing to information technologies that prevents persons with disabilities from benefiting from public services.