Çocukların ve ebeveynlerinin mutluluk ve umut düzeylerinin karşılaştırılması
Comparison of happiness and hope levels of children and parents
- Tez No: 628346
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FERİDE GÖKBEN HIZLI SAYAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uygulamalı Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uygulamalı Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu araştırmada anne babaların ve çocuklarının, mutluluk ve umut düzeylerinin belirlenerek çocukların mutluluk ve umut düzeyleriyle ailelerin mutluluk ve umut düzeylerinin ortaya konulması amaçlanmıştır. Araştırmaya 119 anne ve 37 baba, bu anne babaların 8-15 yaş aralığındaki çocukları olan 156 çocuk ile toplamda 312 kişi katılmıştır. Araştırmada, veri toplama aracı olarak anket yöntemi kullanılmıştır. Verilerin toplanmasında anne ve babalar için, Demografik bilgilere ilişkin soruların yer aldığı Demografik Bilgi Formu, Sürekli Umut Ölçeği, Oxford Mutluluk Ölçeği; çocuklar için Çocuklarda Umut Ölçeği ve Okul Çocukları Mutluluk Envanteri kullanılmıştır. Araştırmada veri analizi SPSS 22 programında yapılmıştır. Ön analizler kapsamında ölçeklerin geçerliliği ve güvenilirliği açısından faktör analizi ve Cronbach's Alpha testi yapılmıştır. Verilerin analiz edilmesinde tanımlayıcı istatistiklerden, farksızlık testlerinden ve korelasyon analizinden faydalanılmıştır. Araştırmadan elde edilen sonuçlara göre, anne babaların mutluluk düzeyi ile çocukların mutluluk düzeyi ilişkisi incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to determine the happiness and hope levels of the parents and their children, and the happiness and hope levels of the children and the happiness and hope levels of the families. The study was attended by 119 mothers and 37 fathers, 156 children with 8-15 age children of these parents, and 312 people in total. In the research, survey method was used as data collection tool. Socio-demographic Information Form with questions about socio-demographic information, Continuous Hope Scale, Oxford Happiness Scale, for mothers and fathers in collecting data; Children's Hope Scale and School Children Happiness Inventory were used for children. In the research, data analysis was done in SPSS 22 program. Within the scope of preliminary analyzes, factor analysis and Cronbach's Alpha test were performed in terms of validity and reliability of the scales. Descriptive statistics, indifference tests and correlation analysis were used to analyze the data. According to the results obtained from the study, the relationship between the happiness level of the parents and the happiness level of the children was examined.