Teknik ve hukuki boyutlarıyla elektronik ödeme sistemlerinde siber güvenlik
Cyber security concerning electronic payment systems
- Tez No: 653998
- Danışmanlar: DOÇ. LEYLA BERBER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilişim Teknolojileri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 345
Özet
Tezin başlığından da anlaşılacağı üzere, bu çalışmada elektronik ödeme sistemlerinde siber güvenlik meselesinin teknik ve hukuki yönleriyle ayrıntılı olarak incelenmesi amaçlanmıştır. Bu konuda özellikle başta elektronik ödeme sistemlerinde siber güvenlik denildiğinde, bu konun kavramsal çerçevesinin ne olduğu, siber saldırı yöntemlerinin anlaşılabilmesi açısından bu saldırıların yöneltiği elektronik ödeme sistemlerinin neler olduğuna ilişkin temel bilgiler ile elektronik ödemelere yöneltilen temel siber saldırıları vektörlerinin neler olduğu ve bu kapsamda bu saldırılara karşı alınabilecek önlemler de detaylı şekilde irdelenmiştir. Tedbir denildiğinde, tez içeriğinden de görüleceği üzere, özellikle bütünsel açıdan CEE Metodolojisi gibi teknik açıdan mühendislik çözümlerinin yanı sıra hukuki ve idari açıdan alınabilecek tedbirlerin neler olduğu incelenerek; elektronik ödeme sistemlerine yöneltilebilecek ve çalışma kapsamında tespit edilen dokuz saldırı yöntemine yönelik olarak da bankacılık ve finans sektörüne yönelik sektör spesifik olaylardan yola çıkılarak konunun uygulama noktasına ışık tutulmaya çalışılmıştır. Tez içeriğinde konunun teknik detaylı analizlerini, özellikle bu alanda karşılaştırmalı hukuk ve Türkiye'de bu konuyu ilgilendirebilecek mevzuat değişiklikleri bakımından da neler öngörüldüğü konusunda kapsamlı bilgiye yer verilmiştir. Karşılaştırmalı hukuk açısından özellikle Avrupa Birliği, Amerika Birleşik Devletleri ve Çin Halk Cumhuriyeti açısından incelenen her ülkenin bu alana özgü regülasyonları ve bunların zaman zaman birbirlerine yönelik etkileri ile özellikle Türkiye'deki kanun koyucu açısından olası etkilerinin neler olabileceği konusunda da çıkarımlar yapılmıştır. Türkiye'de ise, elektronik ödeme sistemlerinde siber güvenlik denildiğinde akla gelebilecek tüm yasal düzenlemeler ile taslak halindeki düzenlemeler de değerlendirilerek regülasyon bakımından Türkiye'nin hangi konumda durduğuna ilişkin ışık tutulmaya çalışılmıştır. Son olarak ise; elektronik ödeme sistemlerinde siber güvenlik bakımından yeni yaklaşımların neler olabileceği (blokzincir teknolojisi ve yapay zeka ile sağlanabilecek çözümler, açık bankacılık ve Covid-19 pandemi salgının bu konuya olası etkileri gibi) konusunda detaylı değerlendirmelere yer verilerek elektronik ödeme sistemlerinde siber güvenliğin sağlanmasında yenilikçi çözümlerin neler olabileceği hususunda katkı sağlanması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
As it can be understood from the headline of the thesis, it is hereby aimed to analyze the matter of“cyber security concerning electronic paymet systems”. Therefore, in order to clarify the conceptual basis of cyber security and as well as the methods of cyber attacks, the basic electronic payment systems that are subject to cyber attacks are technically indicated. In the meantime, taking the possible cyber attacks into consideration, in this thesis the possible precautions to be followed have been searched in broad sense. Precaution, in this study, has been evaluated not only for its technical perspective such as CEE Methodolgy but also it is emphasized the legal and administrative methods to be applied in case of cyber attacks. In this regard, while the basic nine types of cyber attack vectors are determined considering the case study relating to sector-spesific incidents in banking and finance sector, the precautions that are fit to this spesific attacks have been also observed and interpreted in detail. On the other hand, the regulatory amendments that concern the subject of thesis are analyzed in terms of comparative law and as well as considering the recent legislative changes in Turkey. Taking into account of comparative law analysis, it has also been conducted a research on the legislations of European Union, United States and Republic of China concerning the subject of this study and the reflections in this respect are speficied. This thesis also sets for the possible impacts of the regulatory changes in these countries and more importantly, their reflection to each other and Turkey and Turkey's position in that regard. Last but not least, the innovative approaches in respect of the cyber security for electronic payment systems are subject to this research (i.e. blockchain technology, artificial intelligence, open banking and the effects of Covid-19 pandemic) and have been evaulated in order to contribute for the clarification of this matter.