Adi ortaklığın yönetimi ve temsili
Management and representation of ordinary partnership
  1. Tez No: 628349
  2. Yazar: MERVE YORGANCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET MURAT İNCEOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Adi ortaklık, tüm ortaklıkların temeli olup, tüzel kişiliği bulunmayan, bu açıdan da TTK kapsamında düzenlenen ticaret şirketlerinden ayrılan, kendine özgü bir yapısı olan ortaklık türüdür. Adi ortaklık, aslında bir sözleşme niteliğine sahip olduğundan, TBK kapsamında m. 620 ile 645 arasında düzenlenmiştir. Adi ortaklık sözleşmesi, en az iki kişinin, emek ve mallarını müşterek bir amaç uğrunda birleştirdikleri ve bu amacı gerçekleştirmek için birlikte çaba göstermeyi üstlendikleri sözleşmedir. Bu ortaklık türünün çok geniş bir yelpazeye yayılmış uygulama alanı bulunmakla birlikte ve TBK kapsamında yer yer boşlukların olması sebebiyle, uygulamada problemler yaşanmakta ve bu kapsamda çeşitli Yargıtay kararları ile doktrinde birçok konuda tartışmalar bulunmaktadır. Adi ortaklık yapısının uygulama alanının genişliğinden dolayı, TBK kapsamında buna ilişkin düzenlenen hükümlerin bir kısmı emredici olmakla birlikte, çoğunlukla düzenleyici veya tamamlayıcı niteliktedir. Adi ortaklığın yönetimi, ortaklığın iç ilişkisini yansıtmaktadır. Söz konusu iç ilişki gereğince, ortakların belli hak ve yükümlülükleri bulunmaktadır. Yönetici ortak ile diğer ortaklar arasındaki ilişki vekalet hükümlerine dayanmaktadır. Adi ortaklığın temsili ise, ortaklığın dış ilişkisine işaret etmektedir. Üçüncü kişiler ile gerçekleşen hukuki işlemler kapsamında temsile ilişkin TBK genel hükümlerin de dikkate alınması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Ordinary partnership is the basis of all partnerships and is a type of partnership that has a unique structure and does not have a legal personality and is separated from the trading companies regulated under the Turkish Commercial Code. Since the ordinary partnership is in fact a contractual nature, m. It is arranged between 620 and 645. Ordinary partnership agreement is a contract in which at least two persons combine their labor and property for a common purpose and work together to achieve this objective. Although this type of partnership has a wide range of application areas and there are gaps in the scope of TBK, there are problems in implementation and there are discussions on various issues in the Supreme Court decisions and doctrine within this scope. Due to the wide scope of application of the ordinary shareholder structure, some of the provisions regulated within the scope of the CMB are mandatory, but are often regulatory or complementary. The management of the ordinary partnership reflects the internal relationship of the partnership. In accordance with this internal relationship, the partners have certain rights and obligations. The relationship between the managing partner and other partners is based on the provisions of the proxy. Representation of the ordinary partnership refers to the external relationship of the partnership. Within the scope of legal transactions with third parties, the general provisions of the TBK regarding representation should also be taken into consideration.