Adi ortaklıkta yönetici ortağın sözleşmeden doğan hukuki sorumluluğu
The legal liability of the managing partner arising from the contract in an ordinary partnership
  1. Tez No: 732163
  2. Yazar: NUŞEN PELİN DALGIÇ ATABAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ARİF BURHANETTİN KOCAMAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ticaret Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 244
Özet
Günümüzde gerek gerçek gerek tüzel kişilerin en basit işlerden çok daha uzmanlık gerektiren işlere kadar pek çok konuda birlikte hareket etmeyi tercih ettikleri, bunu yaparken de kuruluşu için herhangi bir hukuksal prosedürün izlenmesi gerekmeyen ve tüzel kişiliği de bulunmayan adi ortaklık şeklindeki yapılanmaları tercih ettikleri görülmektedir. Adi ortaklığa ilişkin düzenlemeler Türk Borçlar Kanunu'nun 'Özel Borç İlişkileri' başlıklı kısmında 620 ila 645. maddeleri arasında yer almaktadır. Söz konusu düzenlemeler yeterli görülmemekle beraber ülkemizde konuya ilişkin çok fazla bilimsel çalışmanın yer almadığı dikkat çekmektedir. Adi ortaklığa ilişkin önemli konulardan biri olan adi ortaklığın yönetimi hakkında uygulamada çözümü güç ihtilafların ortaya çıkmasına karşın, konunun doktrinde gerekli ilgiyi görmediği sonucuna varılmaktadır. Bu doğrultuda, bu çalışma ile adi ortaklığın yönetimi konusu içerisinde, özellikle yönetici ortağın sözleşmeden doğan hukuki sorumluluğuna ilişkin çeşitli problemler ele alınmaya çalışılmıştır. Bu doğrultuda, çalışmada, adi şirkete ilişkin temel belirlemelerin yapılmasından sonra yönetici ortağın nasıl tayin olunacağı, temsil ve yönetim kavramları arasındaki ilişki, yönetici olan ve olmayan ortakların hukuki durumları incelendikten sonra, yönetici ortağın hukuki sorumluluğu ve özen borcuna aykırı davranışının hukuki sonuçları ele alınmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Today, both real and legal persons prefer to act together in many matters, from the simplest job to those that require much more expertise. While doing this, it is seen that they prefer structures in the form of ordinary partnerships, which do not require any legal procedure for their establishment and do not legal personality. Regulations regarding ordinary partnerships are included in the section titled“Private Debt Relations”of the Turkish Code of Obligations, between articles 620 and 645. Although the said regulations are not considered sufficient, it is noteworthy that there are not many scientific studies on the subject in our country. Despite the fact that there are conflicts that are difficult to resolve on the management of the ordinary partnership, which is one of the important issues related to ordinary partnership, this subject has not received the necessary attention in the doctrine. In this direction, in this study, various problems related to the legal liability of the managing partner arising from the contract within the management of the ordinary partnership have been tried to be discussed. This study, after the basics determination of the ordinary partnership, discusses how the managing partner to be appointed, the relationship between the concepts of representation and management, the legal status of the managing and non-managing partners, the legal consequences of the managing partners' legal liability and duty of care.