İmparatorluktan ulus-devlete geçişte göçlerin rolü (1918-1923)
The role of migrations in transition from empire to nation state 1918-1923
  1. Tez No: 628352
  2. Yazar: KENAN ÖZKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İHSAN GÜNEŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 768
Özet
Bu çalışma Osmanlı İmparatorluğu'nun dağıldığı ve yerine yeni bir ulus devletin inşa edildiği 1918-1923 arası dönemde yaşanan göçleri konu edinmiş, söz konusu dönemde yaşanan işgaller neticesinde yaşadıkları bölgeleri terke mecbur olan Müslüman göçmenlere, İstanbul ve Ankara Hükümetlerinin iskan, iaşe ve sağlık başta olmak üzere çeşitli alanlarda yaptığı yardımlar incelenmiştir. Buna ilaveten işgale uğramamış yerlerdeki Müslüman ahalinin“din kardeşlerine”yardım için yaptıkları faaliyet ve meydana getirdikleri teşkilatlar ile başta Hilal-i Ahmer Cemiyeti olmak üzere çeşitli yardım kuruluşlarının çalışmaları ele alınmıştır. Gerek hükümetler ve ahali gerekse yardım kuruluşları tarafından, muhtaç göçmenlere gerekli yardımların yapılması ve bu faaliyetlerin planlanması sırasında kullanılan söylemlerin, işgal altındaki ortak bir vatanda yaşayan Türk, Kürt, Laz, Arnavut, Çerkez gibi Müslüman unsurlar arasında birlik ve beraberlik duygusunun yaratılması açısından oynadığı rolü tespit etmek çalışmanın esas amacını oluşturmuştur.
Özet (Çeviri)
This dissertation focuses on the movements of migrations that took place in Ottoman Empire between 1918 and 1923 that coincides the transition period from Empire to a national state building. Within this context the aids in various fields such as housing, subsistence and healtth provided by the Governments of Istanbul and Ankara are examined. The mentioned aids which were allocated for the Muslim immigrants who were forced to leave their hometowns as a consequence of the occupation in the particular period were analyzed in depth. Besides the aids provided by the Governments, the organizations notably Red Crescent founded by Muslim communities in the non-occupied reagions and their activities are covered. The main prupose of the study is to determine the effect of the discourse utilized during the delivery of aids provided by Governments and local organizations to the needy immigrants in terms of creating a sense of unity and solidarity among the Turkish, Kurdish, Laz, Albanian and Circasssian Muslim communities living in occupied regions.