Realist critique of the strategic depth doctrine
Stratejik derinlik doktrininin realist eleştirisi
  1. Tez No: 628351
  2. Yazar: AHMET COŞKUN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET ALİ TUĞTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler (İngilizce) Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Ahmet Davutoğlu'nun yeni vizyonun etkisi ve Arap Baharı sonrasında uluslararası sistemde meydana gelen gelişmelerden dolayı, 2007 ile 2015 yılları arasında Türk dış politikası farklı bir niteliğe sahiptir. İlk dönem AK Parti (Adalet ve Kalkınma Partisi) hükümetleri, Davutoğlu tarafından ortaya konulan“sıfır sorun”yaklaşımı çerçevesinde çevre ülkeleri ile ilişkileri geliştirmek için büyük çaba sarf etmişlerdir. Aslında, Türkiye bu dönemde, kendi bölgesinde ekonomik işbirliğine dayalı olarak yeni ilişkiler kurmayı başarmıştır. Bununla birlikte, Arap Baharı sonrasında, İran ve Rusya, Ortadoğu'da çıkarlarını azami seviyeye çıkarmak için Suriye'deki otoriter rejimi desteklemişlerdir. İran, ilave olarak, Irak'ın içişlerinde etkinliğini arttıracak adımlar da atmıştır. Buna ilaveten, Türk dış politikası bölge çapında ABD, İsrail ve Arap ülkelerinin çoğunluğu tarafından sınamaya tabi tutulmuştur. BM ve NATO gibi uluslararası kurumların yetersizliğinin de etkisi ile, Arap Baharı sonrasında Türkiye bölgesinde arzu ettiği hedeflere ulaşamamıştır. Bir zamanlar model ülke olarak gösterilen Türkiye dış politika hedeflerinden uzaklaşmıştır. Bu tezde, 2007 ve 2015 yılları arasındaki Türk dış politikası, realist perspektif ışığında analiz edilecektir.
Özet (Çeviri)
​Turkish foreign policy between 2007 and 2015 has a unique characteristic due to the influence of the new vision of Ahmet Davutoglu and significant shifts in the international relations after the Arab Spring. Early JDP governments spent great efforts to develop their relations with neighbor countries in accordance with the Davutoglu's“zero problems with neighbors”approach. As a matter of fact that, Turkey achieved successes in establishing a new kind of relations, which fundamentally depended on the economic cooperation, in its region. On the other hand, after the Arab Spring, major regional actors such as Iran and Russia tried to maximize its interests in the Middle East by supporting the regime in Syria. Iran also intensely engaged the domestic relations of Iraq. In addition to Syria and Iraq, Turkey had confrontations from the USA, Israel and Arab countries throughout her foreign policies in the region. With the help of the ineffectiveness of the international institutions such as the UN and NATO, Turkish foreign policy once promoted as a model was troubled. In this thesis, Turkish foreign policy between 2007 and 2015 will be analyzed in the light of the realist theory.