Suriyeli bireylerin psikolojik dayanıklılık düzeylerinin algılanan sosyal destek ve başa çıkma stilleri açısından incelenmesi
An investigation of psychological resilience levels in Syrian individuals in terms of perceived social support and coping strategies
  1. Tez No: 628354
  2. Yazar: ZEYNEP BEGÜM AYDIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜL ERYILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışmada Suriye'de meydana gelen insani kriz nedeniyle ülkemize göç eden Suriyeli bireylerin psikolojik dayanıklılık düzeyleri, algıladıkları sosyal destek ve başa çıkma stilleri arasındaki ilişki incelenmiştir. 155 kişi ile yürütülen anket çalışmasında, Demografik Bilgi Formu, Connor-Davidson Psikolojik Dayanıklılık Ölçeği, Çok Boyutlu Algılanan Sosyal Destek Ölçeği ve Başa Çıkma Stilleri Ölçeği- Kısa Formu kullanılmıştır. Çalışmanın bulgularına göre, erkek katılımcıların psikolojik sağlamlık düzeylerinin kadınlara göre daha yüksek olduğu, çalışan bireylerin herhangi bir işte çalışmayanlara göre daha yüksek düzeyde psikolojik dayanıklılığa sahip olduğu, aylık geliri yüksek olan kişilerin diğer katılımcılara kıyasla daha yüksek düzeyde psikolojik dayanıklılığa sahip olduğu, medeni durumu bekar olan katılımcıların psikolojik dayanıklılık seviyelerinin daha yüksek olduğu görülmüştür. Çocuk sahibi olmak veya düşük eğitim seviyesi daha düşük düzeyde psikolojik dayanıklılıkla ilişkili bulunmuştur. Katılımcıların stresle baş etmede en çok dine ve maneviyata yönelme, dua etme, gerçeği kabullenme, başka insanlardan tavsiye veya yardım alma, olayların iyi tarafını görmeye çalışma gibi yöntemlere başvurduğu belirlenmiştir. Baş etme stillerinin kişinin medeni durumuna ve çocuk sahibi olma durumuna göre anlamlı derecede farklılaştığı görülmüştür. Kişilerin Türkiye'de bulunma süreleri, eğitim seviyeleri ve aylık gelir durumları ile algıladıkları sosyal destek düzeyleri arasında anlamlı bir ilişki olduğu gözlemlenmiştir. Ayrıca yapılan bu çalışmada, Suriyeli bireylerin psikolojik dayanıklılık düzeyleri ile algılanan sosyal destek düzeyleri ve baş etme stilleri arasında anlamlı bir ilişki bulunmuştur. İleri çalışmaların, farklı ve daha geniş örneklem grubuyla literatüre bu çalışmada elde edilen bulgulara ek olarak önemli katkı sağlayabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study's aim was to examine the relationship between psychological resilience level, perceived social support and coping styles of Syrian individuals who migrated to Turkey because of humanitarian crisis in Syria. Demographic Information Form, Connor-Davidson Psychological Resilience Scale, Multidimensional Perceived Social Support Scale and Brief COPE Inventory was used in survey study which conducted with 155 participants. According to results, it was found that the psychological resilience levels of the male participants were higher than women, the working individuals had higher psychological resilience than those who did not work in any job, and the individuals with high income had higher psychological resilience compared to the other participants. It was observed that the single participants had higher psychological resilince than other participants. Having a child or a low level of education was associated with a lower level of psychological resilience. It was determined that the participants mostly used coping methods such as engaging in religion and spirituality, praying, accepting truth, getting advice or seeking help from other people, trying to see the good side of the events. Coping styles of participants differed significantly according to marital status and having a child. It was observed that there was a significant relationship between the time that participants living in Turkey, educational status, income levels and perceived social support levels. Furthermore, in this study, a significant relationship was found between the levels of psychological resilience and perceived social support levels and coping styles of Syrian individuals. Further studies may contribute to the literature with different and larger sample groups in addition to the findings obtained in this study.