Benefits of networking for small hospitality businesses: The case of İstanbul's Sultanahmet area
İşbirliği bağlantıları'nın küçük ve orta büyüklükteki otellere faydası: İstanbul Sultanahmet bölgesi araştırması
  1. Tez No: 628382
  2. Yazar: MEHTAP ÇİVİ
  3. Danışmanlar: PROF. BENGİ ERTUNA AKBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
İşbirliği ağları olarak adlandırdığımız etkileşim hem resmi (formel) hem de kişisel (enformel) şekillerde karşımıza çıkmaktadır. Turizm gelirlerinin ülke ekonomisine yaptığı katkı ve yarattığı istihdam ile turizm sektörü Türkiye'nin önemli sektörlerinden biridir. Turizm sektörü, son yıllarda ülkedeki politik ve ekonomik dalgalanmalar ile ciddi sorunlar yaşamıştır. Bütün bu olumsuzlukların ışığında; küçük otellerin bu zorluklarla nasıl baş edebildiği, faaliyetlerini sürdürürken işbirliği ağlarını nasıl kullandıkları ve bu bağların onlara nasıl fayda sağladığını öğrenmek amacı ile bu araştırma yapılmıştır. Bu çalışmada, formel ve enformel işbirliği ağlarının küçük ve orta boyutlu otel işletmelerinde kullanım şekilleri, ne sıklıkta ve hangi amaçlar kullanıldıkları ve işbirliği ağlarının küçük işletmelere sağladığı (var ise) katkıları incelenmiştir. Araştırma bölgesi olarak, İstanbul, Sultanahmet bölgesi seçilmiştir. Veriler, 27 Nisan- 17 Temmuz 2019 tarihleri arasında, 71 otel sahip ve yöneticisi ile yapılan anket çalışması ve konu ile ilgili daha derin ve nitelikli bilgiye ulaşmak için de dört otel sahibi/yöneticisi ile yüz yüze yapılan görüşmeler sonucunda toplanmıştır. Araştırmanın sonucunda oteller faaliyetlerini yürütmede insan kaynakları ve müşteriye ulaşma gibi faaliyetleri ile ilgili kaynaklara ulaşmakta zorluklar yaşadığını belirtmiş olmalarına rağmen bu konuda bir profesyonel ya da kişisel işbirliği ağları kursalar da, bu ağların sorunlarını çözmekte yetersiz olduğu anlaşılmıştır. Sosyal ağların kullanılmasından daha çok doğru paydaşlarla amacına uygun olarak işbirliği zeminlerinin kurulmasının gerektiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Considering its contribution to economy through tourism revenues and employment, tourism is among the important industries in Turkey. However, the industry has faced serious problems in recent years due to the political and economic fluctuations in the country. During this period, a large number of small and medium sized hotels (SMHEs) have faced difficulties in sustaining their operations due to this fluctuations and, unfortunately, some had to cease their operations. Considering all these difficulties faced by small hotels, this study is undertaken to understand how they deal with these problems and use networking in running their operations and the perceived benefits of their networking activities. Thus, networking structure of these small hotels; frequency and purpose of their formal and informal networks and the benefits, if any, of networking activity are investigated in this study. Istanbul Sultanahmet area is selected as the context of the empirical study. Data is collected during the period April 27, 2019 - July 17 2019 using a questionnaire administered to owner/managers of 71 small hotels and four in-depth interviews with four owner/managers. Results indicate that although hotel owner/managers state the difficulties that they face in reaching resources, such as human resources and guests; the formal and informal networks that they utilize for gaining access to the resources remain insufficient in solving their problems. Rather than formal and informal networks of owner/managers, the results suggest the need for establishing specific-purpose networking platforms that involve relevant stakeholders.