Bursa'da kent siyasetinde elit döngüsü ve kent yönetimine etkisi
The effect of elite cycle and urban management in urban politics in Bursa
  1. Tez No: 628383
  2. Yazar: GÜL GÜN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN GÜNLÜ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 566
Özet
Bursa'da Kent Siyasetinde Elit Döngüsü ve Kent Yönetimine Etkisi Günümüz kentleri, insan topluluklarının eşitsizliklere maruz kaldığı, gruplar arasında çıkar çatışmalarının yaşandığı mücadele alanlarıdır. Kent ve siyasetin kesişim noktası olan bu alan, ekonomi politiğin de merkezinde yer alır. Kentin sahipleri ile diğer gruplar arasında geçen iktidar mücadelesi, dönem dönem küresel elitleri de kapsayacak şekilde genişlemekte ve yerel elitlerin döngüselliğine neden olabilmektedir. Bu süreçte küresel ve yerel olarak, mücadelelerin zeminini oluşturan kentsel mekânlar ise çatışan güçlerin etkisiyle yeniden üretilmekte ya da dönüşüme uğrayarak sistemle bütünleşmektedir. Günümüz kentleri dünya ekonominin bir parçasıdır ve bu hiyerarşik yapıda ulusal ve küresel siyasal birimlere eklemlenmişlerdir. Dolayısı ile oluşan ekonomik ve işlevsel entegrasyon birbiri ile etkileşim içerisindedir. 1980 sonrası kentsel mekânların kapitalizmin krizlerden çıkmak için yöneldiği metalar halini aldığı ve sermaye birikim noktalarını oluşturdukları görülür. Kent dinamikleri, merkez ülkelerin güçlü ekonomileri tarafından çeşitli yöntemlerle değişime uğratılmakta, sonrasında farklı alanlarda yaşanan krizler yeni kentsel ittifakı, güç bileşenlerini, yeni kamuyu, faaliyet alanlarını oluşturarak küresel ekonomik sisteme uyarlamaktadır. Kapitalist ekonomide yer alan kentli aktörler sermayenin küreselleştiği, akışkanlaştığı bir dönemde Dünya Sistemi'nin oluşturduğu iş bölümü çerçevesinde birikim süreçlerine dahil olmak durumundadır. Sistemin gücü, gelişmekte olan ülkelerin kentler ve sahipleri üzerinden inşa edilen hegemonik yapıya dahil edilmesi şeklinde okunabilir. Bu süreç, yaşanan krizin kazananları ile devam edecektir. Küresel kapitalizmin işleyişini özetleyen bu olaylar örgüsü, çalışmamızda Cargill örneği üzerinden temellendirilmiş, küresel elitlerin neden olduğu bürokratik elit döngüsü tüm bileşenleri ile ortaya konmaya çalışılmıştır. Elitlerin kent yönetimine etkisi yapılı çevre üzerinden süregelen davalar ile açıklanmış, öne sürülen savlar görgül tanıkların ifadeleri (kontrol grubu denebilir) ile karşılaştırılarak netleştirilmiştir. Dönemsel olarak yaşanan sektörel değişimler ve bu değişimlere uyum kabiliyeti ise doğal çevrimin açıklayıcısıdır. Kent elitlerinin sürekliliği, düşüş ya da yükseliş döngüsüne girmeleri bu seleksiyon üzerinden anlamlandırılabilir. Çalışmada yöntem olarak, incelenen olaylar birincil ve ikincil kaynaklarla desteklenmiş, yapılandırılmış ve yarı yapılandırılmış görüşmelerle olası belirsizlikler ortadan kaldırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The Effect of Elite Cycle and Urban Management in Urban Politics in Bursa Today's cities are arenas, where human communities are exposed to inequalities with conflicts of interest between groups. This area, which is the intersection point of city and politics, is also at the center of political economy. The power struggle between city owners and other groups is expanding periodically to include the global elites of the period and may lead to the cyclicality of the local elites. In this process,the urban spaces, which form the basis of the struggles, both globally and locally, are reproduced or integrated into the system by the effect of the conflicting forces. Today's cities are part of the world economy, and they are articulated into national and global political units in this hierarchical structure. Therefore, the economic and functional integration are in interaction with each other. It is seen that post-1980 urban spaces have become the commodities, in which capitalism turns out to emerge from crises and form capital accumulation points. Urban dynamics are transformed by the powerful economies of the central countries in various ways, and then the crises in different areas adapt the new urban alliance, the components of power, the new public, and the fields of activity to the global economic system. The urban actors in the capitalist economy have to be involved in the accumulation processes within the framework of the division of labour, formed by the World System during the globalization and fluidization of capital. The power of the system can be estimated as the inclusion of developing countries into the hegemonic structure built over the cities and their owners. This process will continue with the winners of the crisis. These events, which summarize the functioning of global capitalism, was based on the Cargill example in our study and tried to reveal the bureaucratic elite cycle caused by the global elites with all its components. The influence of elites on the city administration was explained by ongoing lawsuits on the built environment and the arguments put forward were clarified by comparing the statements of empirical witnesses (which can be called the control group). The periodical sectorial changes and the ability to adapt to these changes are the explanation of the natural cycle. Sustainability and the cycle of decline or increase of city elites can be interpreted through this selection. As the method of study, the examined events were supported by primary and secondary sources, and the possible uncertainties were eliminated by structured and semi-structured interviews.