A Comparison of selected coronary heart disease risk factors between high and low physical activity groups in children aged 11-14 years
Koroner kalp hastalıkları risk faktörlerinin fiziksel aktivite düzeyleri yüksek ve düşük olan 11-14 yaşlarındaki çocuklarda karşılaştırılması
- Tez No: 62839
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FEHMİ TUNCEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 1997
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
ÖZ KORONER KALP HASTALIKLARI RİSK FAKTÖRLERİNİN FİZİKSEL ACTİVİTE DÜZEYLERİ YÜKSEK VE DÜŞÜK OLAN 1 1-14 YAŞLARINDAKİ ÇOCUKLARDA KARŞILAŞTIRILMASI Koşar, Ş. Nazan Yüksek Lisans, Beden Eğitimi ve Spor Bölümü Tez Yöneticisi: Doç. Dr. Fehmi Tuncel Haziran 1997, 77 sayfa Bu çalışmanın amacı koroner kalp hastalıkları risk faktörlerinin fiziksel aktivite düzeyleri yüksek ve düşük olan, 11-14 yaşlarındaki çocuklarda karşılaştırılmasıdır. Toplam 115 sağlıklı çocuk (59 kız ve 56 erkek) bu çalışmaya gönüllü olarak katılmıştır. Fiziksel aktivite düzeyi Haftalık Fiziksel Aktivite Listesi (Weekly Activity Checklist) ile belirlendi. Bu çalışmada araştırılan koroner kalp hastalıkları risk faktörleri şunlardır: vücut kompozisyonu (vücut yağ yüzdesi, vücut kitle endeksi, vücut ağırlığı), sistolik ve diyastolik kan basıncı ve kan lipid ve lipoproteinleri ( total kolesterol, trigliserid, HDL-C, LDL-C düzeyleri ve HDL- C'ün total kolesterole oranı). Verilerin değerlendirilmesinde İki Ortalama Arasındaki Farkın Önemlilik Testi (t-test) kullanılmıştır. Kızlardaki LDL-C düzeyleri dışında her iki cinste de fiziksel aktivite düzeyi yüksek olan grup dahadüşük vücut yağ yüzdesi, vücut kitle endeksi, vücut ağırlığı, sistolik ve diyastolik kan basıncı, total kolesterol, trigliserid değerlerine ve daha yüksek HDL-C düzeyi ve HDL-C/total kolesterole oranına sahip olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT A COMPARISON OF SELECTED CORONARY HEART DISEASE RISK FACTORS BETWEEN HIGH AND LOW PHYSICAL ACTIVITY GROUPS IN CHILDREN AGED 11-14 YEARS Koşar, Ş. Nazan M.S., Department of Physical Education and Sports Supervisor: Assoc. Prof. Dr. Fehmi Tuncel June 1997, 77 pages The purpose of this study was to investigate the differences in selected coronary heart disease risk factors among high and low physical activity groups in girls and boys aged 11-14 years of age. A total of 115 healthy children (59 girls and 56 boys) volunteered to participate in this study. Physical activity level was determined by Weekly Activity Checklist. Coronary heart disease risk factors included body composition (percent body fat, body mass index, body weight), systolic and diastolic blood pressures, total cholesterol, triglyceride, HDL-C, LDL- C levels and HDL-C to total cholesterol ratio. Independent t-test was used to determine whether there is a difference between high and low physical activity groups in terms of selected CHD risk factors. Except LDL-C levels in girls, both in girls and boys, subjects in high physical activity group had lower percent body fat, body mass index, body weight, systolic and diastolic blood pressure values, lower total cholesterol and triglyceride concentrations and higher HDL-C concentration and HDL-C to total cholesterol ratio.