Small and medium sized enterprises in local development
Bölgesel kalkınmada küçük ve orta boy işletmeler
- Tez No: 62840
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALPER GÜZEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 1997
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonomi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
ÖZ BÖLGESEL KALKINMADA KÜÇÜK VE ORTA BOY İŞLETMELER Taştekin Saygı, Hülya Master, İktisat Bölümü Tez Yöneticisi: Doç. Dr. Alper Güzel Şubat 1997, 74 sayfa Bu tezde, küçük ve orta boy işletmelerin özelliklerinin azgelişmiş bir şehir için analizi yapılmıştır. Bölgesel farklılıklar Türkiye'nin ekonomik yapısı için bir realite olmasına rağmen, sözkonusu firmalar hakkındaki Türkçe literatür yalnızca genel yaklaşımlar veya gelişmiş illerdeki gözlemlerin analizlerini içermektedir. Oysa, ekonomik politika karar vericileri, küçük ve orta boy işletmelere özgü özelliklerin bölgesel kalkınmadaki avantajlarım kullanabilmek amacıyla, özellikle bölgesel perspektif içeren çalışmalardan yararlanmalıdırlar. Bu çerçevede, azgelişmiş bir il olan Burdur' daki küçük ve orta boy işletmelere ilişkin bir anket yapılmış ve anket sonuçlarının analizi yoluyla bu ildeki firmaların küçük ve orta boy işletmelere genelde atfedilen özelikler ile benzerlik veya farklılıkları ortaya konmaya çalışılmıştır. Analizlerde non-parametrik testler ve regresyon analizi yöntemleri kullanılmıştır. Anahtar Kelime : Küçük ve orta boy işletmelerin özellikleri, non-parametrik istatistik metodları iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT SMALL AND MEDIUM SIZED ENTERPRISES IN LOCAL DEVELOPMENT Taştekin Saygı, Hülya M.S., Department of Economics Supervisor: Assoc. Prof. Dr. Alper Güzel February 1997, 74 pages This thesis analyses the features of small and medium sized firms in an underdeveloped city. Although spatial differences in Turkey's economic structure is a reality, the Turkish literature about small and medium sized enterprises contain general approaches or developed city specific observations. However, economic policy makers would benefit from studies that have a local perspective in order to be familiar with the features of small and medium sized enterprises so as to make better use of their advantages from the point of view of local development. In this context, a survey about small and medium sized enterprises in an underdeveloped city, Burdur, is made and the results of this survey are analysed in order to show the differences or similarities of these firms with the concepts attributed to small and medium sized enterprises in general. For analysing the survey results, non-parametric testing methods and regression analysis are used. Keywords : Features of Small and Medium Sized Enterprises, Non-parametric Statistical Methods. III