Koroner arter baypas cerrahisinde obezitenin mortaliteye etkisi
The effect of obesity on mortality in coronary artery bypass surgery
- Tez No: 677651
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ACIPAYAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 654
Özet
Obezite, bilindiği üzere kalp hastalıkları açısından kanıtlanmış bir risk faktörüdür. Açık kalp cerrahisi için bir risk faktörü olan obezitenin anesteziden cerrahiye, cerrahiden taburculuğa kadar karmaşıklığı yaygın olarak kabul edilmektedir. Bu gözlemsel, retrospektif çalışmada, obezitenin koroner arter baypas greft (KABG) operasyonunda mortalite üzerine etkisini ortaya koymayı amaçladık. Araştırmamızda Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Kalp Damar Cerrahisi Anabilim Dalı Bölümünde yapılan KABG ameliyatlarının arşiv taraması yapılmış olup, veriler geriye dönük olarak incelenmiştir. Veritabanından seçilen veriler Ocak 2016 ile Eylül 2020' ye kadar KABG ameliyatlarını içermektedir. Çalışmamıza kardiyopulmoner baypas (KPB) eşliğinde kardiyak cerrahi uygulanan toplam 173 hasta retrospektif olarak dahil edildi. Olgu verileri, operasyonda kullanılan teknikler, preoperatif, intraoperatif ve postoperatif veriler retrospektif olarak incelendi. Çalışma grubu oluşturan hastalar vücut kitle indeksleri (VKİ) hesaplanıp dört ayrı grup şeklinde ayrıldı. Grup I Obez olmayan hastalar (VKİ 19 ila 24,9), Grup II Hafif şişman hastalar (VKİ 25 ile 29,9), Grup III Obez hastalar (VKİ 30 ile 34,5), Grup IV Aşırı obez hastalar (VKİ >35)'dır. Verilerin analizi IBM SPSS 24 programı ile yapıldı. Nicel değişkenlerin normal dağılıma uygunluğu Shapiro Wilk testi ile değerlendirildi. Bağımsız ikiden fazla grup karşılaştırmaları Kruskal Wallis-H testi ve farkın belirlenmesinde Bonferroni düzeltmesi ile ikili karşılaştırma testi kullanılmıştır. Nitel değişkenler arası ilişki ise Ki Kare testi ve Fisher's Exact test ile incelendi. P değeri < 0,05 olanlar anlamlı olarak kabul edildi.
Özet (Çeviri)
Open heart operations maintain their importance despite the developments in the endovascular area. Obesity is associated with many diseases. Obesity, as it is known, is a proven risk factor for heart diseases. As a risk factor for Open Heart Surgery, the complexity of obesity from anesthesia to surgery, from surgery to discharge is widely accepted. In this observational, retrospective study, we aimed to reveal the effect of obesity on mortality in Coronary Artery Bypass Graft Operation. In our study, archive scanning of Coronary Artery Bypass Graft (CABG) surgeries performed in the Department of Cardiovascular Surgery of Kahramanmaraş Sütçü İmam University will be performed and the data were analyzed retrospectively. The data selected from the database include CABG surgeries from January 2016 to September 2020. A total of 173 patients who underwent cardiac surgery accompanied by cardiopulmonary bypass were retrospectively included in our study. Case data, techniques used in the operation, preoperative, intraoperative and postoperative data were analyzed retrospectively. The patients in the study group were divided into four groups by calculating their body mass index (BMI). Group I Non-obese patients (BMI 19 to 24.9), Group II Mild obese patients (BMI 25 to 29.9), Group III Obese patients (BMI 30 to 34.5), Group IV Extremely obese patients (BMI> 35 ). The analysis of the data was done with IBM SPSS 24 program. The compliance of quantitative variables to normal distribution was evaluated using the Shapiro Wilk test. For comparisons of more than two independent groups, the Kruskal Wallis-H test and the Bonferroni correction and paired comparison test were used to determine the difference. The relationship between qualitative variables was examined by Chi-Square test and Fisher's Exact test. Those with a P value of