Acil servise göğüs ağrısı ile başvuran hastaların, nötrofil/ lenfosit oranına bakılarak, akut koroner sendrom tanısı koymada belirleyiciliğini değerlendirme
Looki̇ng for neutrophi̇l / lymphocyte rati̇o of the patients with chest pai̇n in emergency department for di̇agnosi̇ng acute coronary syndrome i̇n determi̇ni̇ng assessment
- Tez No: 414869
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH ESAD TOPAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Giriş ve amaç: Akut koroner sendrom(AKS )bir çok kalıtımsal ve edinsel risk faktörleri ile ilişkilidir.Enflamasyonun en temel hücrelerinden beyaz küre sayısı ve onun alt tipleri kardiyovasküler hastalıklarda istenmeyen olaylardan sorumlu tutulmakta ve enflamatuvar durumun bir belirteci olarak kullanılmaktadır. Akut koroner sendromda nötrofil düzeylerindeki artışın, miyokart hasarının yaygınlığı ve kısa dönem prognozu ile ilişkili olduğu , nötrofil artışının yanı sıra akut strese bağlı görülen lenfopeni de immün sistemdeki akut değişiklikleri yansıtan bir durum olarak, stres ile ilişkili kortizol salınımına bağlı olduğu ve akut koroner sendrom sonrası erken bulgulardan biri olduğu da önceki çalışmalarda gösterilmiştir. Başvuru sırasında hastaya AKS tanısı konulurken ayrımsal WBC sayımından elde edilen nötrofil/lenfosit oranı (NLR) klinik değerlendirmede yardımcı olarak kullanılabilir. Bu çalışmada acil servise göğüs ağrısı ile başvuran hastaların nötrofil/lenfosit oranına bakılarak ; troponin I, CK-MB, WBC sayısı, KAH hikayesi ve ek hastalık varlığı ile kıyaslama yapılarak Akut koroner sendrom (AKS) tanısı konulabilmesi değerlendirilmeye çalışılmıştır. Metod: Temmuz- Kasım 2015 tarihleri arasında İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Atatürk EAH acil servise göğüs ağrısı ile başvuran 100 hasta, retrospektif olarak rastgele seçilip çalışmaya dahil edildi. Hastalar NLR' ye göre düşük(4,7)olmak üzere 3 grup altında değerlendirildi. Hastaların başvuru bulguları ,laboratuvar değerleri kaydedildi. Hastane içi mortalite, taburculuk sonrası 3.ay içindeki kontrol muayeneye gelip gelmemesi ve mortalite durumu araştırıldı. AKS tanısı alan hastaların NLR oranları gruplar arasında karşılaştırıldı. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen hastaların ortalama yaşı 58 idi.Troponin-I pozitif olguların WBC değerleri istatistiksel olarak anlamlı yüksek bulundu (p0,05). Sonuç: Rastgele seçilmiş 100 hasta içindeki AKS tanısı alan hastaların değerlendirilmesinde hastane içi mortalite tespit edilmedi. KAG amaçlı dış merkeze sevk edilen hastalar KAG yapılmış olarak kabul edildi.
Özet (Çeviri)
Introduction and purpose: Acute coronary syndrome (ACS)is associate with many hereditary and acquired predisposing factors.The number of white blood cell inflammation of the major cardiovascular disease and its subtypes are held responsible for adverse events and is used as a marker of inflammatory conditions. The increase on neutrophil levels in acute coronary syndrome , the prevalence of myocardial damage and is associated with short-term prognosis, as well as neutrophils rise due to acute stress in lymphopenia as a situation that reflects acute changes in the immune system, which is connected to the release of cortisol associated with stress and acute coronary syndrome early postit is one of the findings shown in previous studies. The differential diagnosis of ACS patients during admission imposing WBC neutrophils derived from census / lymphocyte ratio(NLR)can be used as an aid in the clinical assessment. Of patients admitted to the emergency department with chest pain in this study neutrophil / lymphocyte ratio looking; troponin I, CK-MB, WBC count, by comparison with CAD history and presence of concomitant disease Acute coronary syndrome (ACS) have been evaluated diagnosis can be put. Method:Between July and November 2015 in Izmir Katip Celebi University Atatürk Training and Research Hospital emergency department with chest pain admitted 100 patients included in the study were randomly selected retrospectively.Patients NLR in accordance with low ( 4.7) were evaluated under three groups. Patients presenting signs, laboratory values were recorded. Mortality, as not to come to inspection control within 3 months and mortality after discharge condition were investigated in hospital. Of patients diagnosed with ACS were compared between groups NLR rates. Results: The average age was 58 patients included in the study. WBC positive cases of Troponin-I levels were significantly higher (p 0.05). Conclusion : 100 patients randomly selected for evaluation of patients with ACS in the field of hospital mortality was detected. CAG referred to the epicenter of the patients were considered to be made for CAG.