Rethinking the transformation of liberal democracies: Can participatory budgeting deepen democracy
Liberal demokrasilerin dönüşümünü yeniden düşünmek: Katılımcı bütçeleme demokrasiyi derinleştirebilir mi
- Tez No: 628429
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP KADİRBEYOĞLU BOYLA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Demokrasi neredeyse canlı, tarihle ve muhtelif deneyimlerle gelişmekte olan çok geniş bir kavramdır. Günümüzde ise, Batı toplumlarının dünya siyasetine etkisi ile de daha çok liberal demokrasi olarak algılanmaya başlanmıştır. Fakat bu ana akım kavramın birtakım sıkıntıları vardır. Yıllardır çalışılmakta olan liberal demokrasi eleştirileri bu araştırmanın da temeline oturacaktır. Bu eleştirilerin sunumu esnasında, temsiliyet krizi üzerinde durulacak ve liberal demokrasilerin daha derinlikçi ve müzakereci bir modele dönüşümünün mümkün olup olamayacağı sorgulanacaktır. Tam da bu noktada, bu araştırma Habermas'ın müzakereci demokrasi modelini ele alır ve bu modelin günümüz liberal demokrasilerinin dönüşümünde uygun bir kılavuz olup olamayacağını inceler. Habermas'ın temellendirdiği bu demokrasi modeli oldukça teorik, hatta zaman zaman soyut bir kavram olmasıyla eleştiriler toplamıştır. Bu bağlamda, bu modelin kurumsallaşması ve somut bir hale bürünmesinde, 1980lerin sonunda Latin Amerika'da bir kamu yönetimi modeli olarak doğmuş olan katılımcı bütçeleme dikkatleri çeker. Bu araştırma, katılımcı bütçelemenin, liberal demokrasilerin daha derin ve müzakereci bir modele dönüşümünde bize bir kılavuz olup olamayacağını sorgular. Bunu yaparken basta Latin Amerika olmak üzere dünyadan değişik uygulama modellerini, başarılı ve başarısız uygulamaların benzerliklerini ve farklılıklarını irdeler. Ve en temelinde bu uygulamaların demokrasi ile temel bağlantısını tartışır.
Özet (Çeviri)
Democracy is a vast concept that is almost like a living organism since it evolves and changes throughout history and various experiences. As for nowadays, it has started to be considered as liberal democracy due to the impact of Western societies to world politics. However, this mainstream concept has several problems. The criticisms of liberal democracies lie at the heart of this research study. The representation crisis will be the focus among all the criticisms. The possible transformation of liberal democracies towards a more deepened and deliberative model will be examined. This research recruits Habermas's deliberative democracy model and examines if this model can be a guideline at transforming the liberal democracies. However, deliberative democracy receives many criticisms for being an abstract and theoretical concept rather than a concrete one. This thesis examines whether participatory budgeting, that was born as a public administration model in Latin America in the late 1980s, can be seen as a more concrete and institutionalized version of deliberative democracy. Different examples of participatory budgeting are presented with their success and failure stories, commonalities, and differences. The aim is to discuss the linkage between participatory budgeting and the deepening of democracy.